Dodaj publikację
Autor
Karolina Niewiara
Data publikacji
2022-04-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
132

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki do klasy VII z zastosowaniem oceniania kształtującego.
 Pobierz (pdf, 803,4 KB)

Podgląd treści

MATEMATYKA

Scenariusz lekcji dla klasy VII

Dział: Równania.

TEMAT: Rozwiązywanie zadań tekstowych za pomocą równań.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą
Uczniowie:

znają pojęcia: równanie, równanie równoważne danemu, rozwiązanie równania

-
- potrafią rozwiązać równanie pierwszego stopnia z jedną niewiadomą
- potrafią sprawdzić, czy dana liczba jest rozwiązaniem równania.

Cele lekcji:

-
-

rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych za pomocą równań
rozwijanie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem i wyszukiwania potrzebnych
informacji, dostrzegania związków i zależności.

Cele sformułowane w języku ucznia:
Po dzisiejszej lekcji:

- będziesz znał kolejne etapy rozwiązywania zadania tekstowego za pomocą równań
- będziesz potrafił rozwiązać zadanie tekstowe za pomocą równania według ustalonego

schematu

- będziesz umiał wykorzystać rozwiązywanie równań w sytuacji rzeczywistej.

Kryteria sukcesu (kryteria oceniania):

- przeczytasz uważnie treść zadania, ustalisz co jest dane, a co należy wyznaczyć
- zapiszesz zależności między danymi i niewiadomymi w zadaniu za pomocą wyrażeń

algebraicznych.

- ułożysz równanie do zadania tekstowego i rozwiążesz je
-
-

sprawdzisz, czy rozwiązanie spełnia warunki zadania
sformułujesz odpowiedź do zadania.

Kluczowe pytanie dla uczniów:
Na podwórku są koty i sroki. Razem jest ich 20 i mają 54 nogi. Ile jest kotów, a ile srok?
Jak wykorzystać „x” w rozwiązaniu?

Metody:
Aktywizujące: elementy i techniki oceniania kształtującego.
Programowe: praca z użyciem podręcznika programowego.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, z całą klasą

Środki dydaktyczne: podręcznik dla klasy VII Matematyka, karta pracy, kolorowe kartoniki
do „metody świateł”, aktywna tablica.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Faza wprowadzająca

I. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, sprawdzenie pracy domowej.

II. Część wstępna

1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji oraz celami sformułowanymi w języku ucznia.

Podanie kryteriów sukcesu.

2. Zadanie pytania kluczowego, które ukazuje uczniom szerszy kontekst, zachęca ich do

poszukiwania odpowiedzi, angażuje w naukę:
Na podwórku są koty i sroki. Razem jest ich 20 i mają 54 nogi. Ile jest kotów, a ile
srok? – Jak wykorzystać „x” w rozwiązaniu?

3. Przypomnienie porównywania różnicowego i ilorazowego – ustne uzupełnienie

diagramu:


Faza realizacyjna

1. Ćwiczenie wprowadzające „Na dobry początek”.

Uczniowie wspólnie z nauczycielem rozwiązują ćwiczenie, które pokazuje, jak można
prostą sytuację życiową przedstawić w języku matematycznym, czyli jak zapisać treść
zadania za pomocą równania:

 Kasia i jej brat Krzyś zbierali grzyby. Po grzybobraniu okazało się, że gdyby mieli

w koszyku o 10 prawdziwków więcej, to zebraliby ich trzy razy więcej.
Ile prawdziwków mieli w koszyku?

 W koszyku były jeszcze gąski. Gdyby Kasia i Krzyś zebrali ich 4 razy więcej, to

mieliby o 12 gąsek więcej. Ile gąsek znalazło rodzeństwo?


2. Omówienie etapów rozwiązania zadania tekstowego za pomocą równania.

Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują kolejne ...