Dodaj publikację
Autor
Karolina Niewiara
Data publikacji
2022-05-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
46

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem oceniania kształtującego. Mnożenie ułamków i liczb mieszanych – rozwiązywanie zadań tekstowych.
 Pobierz (pdf, 622,5 KB)

Podgląd treści

MATEMATYKA

Scenariusz lekcji dla klasy VI



Dział: Ułamki zwykłe

TEMAT: Mnożenie ułamków i liczb mieszanych – rozwiązywanie zadań tekstowych.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą

Uczniowie:

-

znają i rozumieją pojęcia: iloczyn, czynnik, ułamek jako cześć pewnej całości
(wielkości), ułamek jako liczba

- wykonują mnożenie ułamka przez liczbę naturalną oraz ułamka przez ułamek

(pamiętając o skracaniu)
znają sposób obliczania ułamka danej liczby (wielkości).

-


Cele lekcji:

- utrwalenie umiejętności mnożenia ułamków i liczb mieszanych
-
-

rozwiązywanie zadań związanych z mnożeniem ułamków zwykłych
rozwijanie umiejętności analizowania treści zadania, dostrzegania zależności między
podanymi informacjami, formułowania odpowiedzi.

- pokazanie przydatności matematyki w życiu codziennym.


Cele sformułowane w języku ucznia:
Po dzisiejszej lekcji:

- utrwalisz umiejętność mnożenia ułamków i liczb mieszanych
- będziesz potrafił wykorzystać obliczanie ułamka danej liczby w zadaniach tekstowych
- będziesz umiał wykorzystać mnożenie ułamków zwykłych w sytuacji rzeczywistej

np. do obliczenia odpowiedniej dla Ciebie wagi tornistra szkolnego.

Nacobezu (kryteria oceniania):

- po przeanalizowaniu treści zadania wybierzesz właściwą metodę jego rozwiązania,

wykonasz prawidłowe obliczenia i zapiszesz odpowiedź
rozwiążesz zadanie tekstowe, stosując mnożenie ułamków zwykłych
rozwiążesz zadanie tekstowe, stosując obliczanie ułamka danej liczby

-
-


Kluczowe pytanie dla uczniów:

Tornister szkolny nie powinien ważyć więcej niż

15
100

wagi ucznia. Jak można sprawdzić, czy

Twój plecak nie jest za ciężki?


Metody:
Aktywizujące: rozmowa dydaktyczna, gra dydaktyczna Prawda/Fałsz
Programowe: praca z użyciem podręcznika programowego i zeszytu ćwiczeń.
Na zajęciach lekcyjnych zastosowano elementy oceniania kształtującego.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, z całą klasą

Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń, Karta pracy ucznia, kolorowe kartoniki do
„metody świateł”, kolorowa kreda, plansza – graficzna interpretacja zadania 4.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Faza wprowadzająca

I. Czynności organizacyjne:

-
-

sprawdzenie obecności,
sprawdzenie pracy domowej

II. Część wstępna

1. Przypomnienie sposobu mnożenia ułamków zwykłych w sytuacji rzeczywistej:

- W jaki sposób mnożymy ułamek zwykły przez ułamek zwykły?
- W jaki sposób mnożymy przez siebie liczby mieszane?
- Człowiek przesypia średnio 1/3 swojego życia. Ile lat przespałeś już w swoim
życiu? A ile lat ma osoba, która spała już w swoim życiu tyle lat, ile Ty masz
obecnie?

2. Zadanie pytania kluczowego:

Tornister szkolny nie powinien ważyć więcej niż

15
100

wagi ucznia. Jak można

sprawdzić, czy Twój plecak nie jest za ciężki?
lekcji.

O odpowiedź poprosimy pod koniec

3. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji oraz celami sformułowanymi w języku ucznia.

Podanie nacobezu.


Faza realizacyjna

1. Przypomnienie poszczególnych etapów rozwiązywania zadań tekstowych.

2. Rozwiązywanie zadań tekstowych wymagających umiejętności mnożenia ułamków

zwykłych i liczb mieszanych.
 Uczniowie w 2 – osobowych grupach rozwiązują zadanie 1 (karta pracy).

Rozmowa z uczniami na temat roli wody ...