Dodaj publikację
Autor
Krzysztof Białas
Data publikacji
2022-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
33

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki w klasie VI. Ćwiczenia praktyczne w terenie.
 Pobierz (doc, 37,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT
lekcji matematyki w kl. VI

Temat: Pole powierzchni i objętość graniastosłupa – utrwalenie wiadomości

I. Cel lekcji:
• uczeń oblicza pole powierzchni graniastosłupa
• uczeń oblicza objętość graniastosłupa
• rozwijanie wyobraźni przestrzennej
• rozwijanie umiejętności pracy w grupie.

II. Materiały:
• wybrane modele graniastosłupów wykonane przez uczniów
• przykład bramy do piłki nożnej na boisku sportowym jako przykład graniastosłupa
• miara zwijana 5m,

III. Metoda:
• praktyczna (pomiar obiektów i wykonanie obliczeń)

IV. Forma pracy:
• praca w grupach

V. Czas:

• 45 min.

VI. Przebieg lekcji

1. Faza wstępna

• sprawdzenie obecności,
• podanie celu lekcji
• formy pracy,
• podanie tematu lekcji

2. Faza realizacji

Uczniów dzielę na grupy 3 osobowe,

• Z wykonanych przez uczniów w domu graniastosłupów, wybieram graniastosłupy o podstawie trójkątnej i prostopadłościany.

• Każda grupa otrzymuje jeden model graniastosłupa, ale w taki sposób aby nie był to model wykonany przez ucznia z danej grupy.

• Uczniowie dokonują linijką pomiarów graniastosłupów, wymiary notują na karcie pracy a następnie obliczają pole powierzchni i objętość.

• Wyjście z uczniami na boisko sportowe

• Uczniowie dokonują pomiarów bramki do piłki nożnej.
• Krótka dyskusja czy to jest graniastosłup, a jeśli tak to jaki. (bramka ma kształt graniastosłupa o podstawie trapezu. Uczniowie często za podstawy przyjmują spód bramki i jej górną część).

• Uczniowie wykonują obliczenia pola powierzchni i objętości.

• Prezentacja wyników przez zespoły i porównanie wyników.

VII. Podsumowanie lekcji.
Powtórzenie pojęcia graniastosłupa, jego właściwości oraz nazewnictwa graniastosłupów (załącznik1)

VIII. Praca domowa. Podręcznik str. 230 zad. 13

Załącznik 1.

Uzupełnij zdania poniższymi wyrazami:

podstawy, wysokość, sześcian, prostokątami, wielokąty

W każdym graniastosłupie prostym można wskazać dwie równoległe ………………………
Ściany boczne w graniastosłupie prostym są …………………………………………..
Podstawy graniastosłupa to jednakowe …………………………………….……..
Odcinek łączący podstawy, który jest prostopadły do każdej z nich to ……………….……….. graniastosłupa
Prostopadłościan którego ściany są jednakowymi kwadratami to……………………………..