Dodaj publikację
Autor
Krzysztof Białas
Data publikacji
2022-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
18

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji w klasie IV, temat: Działania pisemne z wykorzystaniem tablicy "whiteboard.fi"
 Pobierz (docx, 624,3 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV szkoły podstawowej, z wykorzystaniem tablicy whiteboard.fi

Dział programowy: Działania pisemne.

Temat: Utrwalenie działań pisemnych na liczbach naturalnych.

Typ lekcji: Lekcja powtórzeniowa

Cele operacyjne:

uczeń zna algorytmy pisemnego dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb naturalnych,

uczeń potrafi obliczyć pisemnie wartości wyrażeń arytmetycznych,

uczeń zna i potrafi zastosować kolejność działań,

uczeń rozwiązuje zadanie tekstowe z zastosowaniem działań na liczbach naturalnych.

Metody:

praktyczne:

pogadanka

ćwiczenia udoskonalające rachunek pisemny,

rozwiązywanie zadań tekstowych.

Formy pracy :

praca indywidualna,

praca z całą klasą

Środki dydaktyczne:

laptop + myszka

aplikacja whiteboard.fi

Tok lekcji

Sprawdzenie i omówienie pracy domowej.

Pogadanka powtórzeniowa, tabliczka mnożenia

Podanie tematu i celu lekcji.

Praca indywidualna - wykonywanie obliczeń pisemnie

Wstęp:

Lekcja była prowadzona na platformie Teams, na której porozumiewałem się z uczniami, omawiano zadania domowe itp. Dodatkowo korzystałem z aplikacji „whiteboard.fi”. Po wejściu na powyższą stronę wybieram „Nowa klasa”, wpisuję swoje imię a link do aplikacji podaję uczniom na platformę Teams. Uczniowie logują się wpisując tylko swoje imię.

Po utworzeniu klasy kopiuję link do tablicy i podaję go uczniom, oraz klikam na zielony pasek „Toggle my whiteboard” i zostaję przekserowany do tablicy. Do pisania wykorzystuję tablet graficzny.

Przewijając stronę w dół mogę zobaczyć zalogowanych uczniów oraz to co w danej chwili piszą na swoich tablicach. Przy rozwiązywaniu zadań mogę na bieżąco korygować ich ewentualne błędy.

Poniższe zadania wklejam na tablicę i wysyłam uczniom do rozwiązania. Uczniowie piszą myszką ale po dwóch lekcjach robią to nadzwyczaj sprawnie. Uczeń wykonując działania sam prawidłowo podpisuje liczby.

Oblicz sposobem pisemnym:

Zadanie 1.

W księgarni sprzedano 14 płyt CD z muzyką poważną po 53 złote i dwa razy mniej płyt z muzyką rozrywkową po 37 złotych. Ile pieniędzy uzyskał sklep ze sprzedaży tych płyt? Zapisz i wykonaj obliczenia.

Zadanie 2.

W sali koncertowej na parterze jest 17 rzędów po 23 miejsca a na balkonie 9 rzędów. Wszystkich miejsc jest razem 553. Ile miejsc jest na balkonie w jednym rzędzie?

Podsumowanie lekcji.

Podanie pracy domowej.

Opracował: Krzysztof Białas