Dodaj publikację
Autor
Anna Milewska
Data publikacji
2022-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dla klasy 4 - mnożenie pisemne z zerami na końcu
 Pobierz (docx, 15,5 KB)

Podgląd treści

Temat: Jak usprawnić mnożenie pisemne. 2 godziny lekcyjne

Cele ogólne

Doskonalenie sprawności rachunkowej

Wykorzystanie i tworzenie informacji

Rozumowanie i tworzenie strategii

Cele szczegółowe

Uczeń

Mnoży pisemnie liczbę naturalną przez liczbę naturalną jednocyfrową, dwucyfrową lub trzycyfrową

Stosuje wygodne dla niego sposoby ułatwiające obliczenia, w tym przemienność i łączność dodawania i mnożenia

Mnoży pisemnie liczby zakończone zerami

Rozwiązuje nietypowe zdania tekstowe z wykorzystaniem mnożenia pisemnego liczb zakończonych zerami

Czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe

Wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiązanie zadania, w tym rysunek pomocniczy lub wygodny dla niego zapis informacji i danych z treści zadania

Dostrzega zależności między podanymi informacjami

Metody

Gra dydaktyczna, pogadanka

Formy pracy

Praca indywidualna, praca w parach, praca z całą klasą

Środki dydaktyczne

Kartoniki z cyframi i ze znakiem mnożenia

Kalkulatory

Przebieg zajęć

Czynności organizacyjno-porządkowe

Sprawdzenie zadania domowego

/Na tej lekcji dowiemy się jak możemy sobie ułatwić mnożenie liczb zakończonych zerami./

Przeprowadzenie ćwiczenia zgodnie z instrukcją gry Gdzie te zera? Celem ćwiczenia jest przypomnienie zasad mnożenia liczb z zerami na końcu.

/Przygotuj kartoniki z cyframi od 0 do 9 oraz dziesięć dodatkowych kartoników z zerami. Ułóż z kartoników działanie 16x3=48. Do liczby 48 dołóż na końcu trzy kartoniki z zerami. Żeby równość była prawdziwa, trzeba uzupełnić zerami także czynniki, np. 160x300=48000. A czy można dołożyć kartoniki z zerami do czynników w inny sposób? Wymyśl jak najwięcej sposobów i zapisz je na kartce. Wykonaj to ćwiczenie jeszcze raz, ale teraz zacznij od działania: 4x5=20 i do liczby 20 dołóż na końcu pięć kartoników z zerami. /

Przypominamy zasadę mnożenia liczb z zerami na końcu.

Ćwiczenia w mnożeniu pisemnym

230x1800= 4500x70= 328000x1300 =

415x107= 327x2003= 547x4006 =

Przykłady powyższe powinny być zapisane jak sposób pisemny uwzględniając w zapisie na końcu zera.

Zadanie

Wybrani uczniowie odczytują wyniki, pozostali uczniowie porównują je ze swoimi i zgłaszają ewentualne różnice.

Oblicz pisemnie

321x203, 1111x403, 835x104, 773x303, 495x2002, 2933x1001, 9362x2504, 9253x303002

371x1100, 1110x42, 3240x1200, 77300x11000, 4950x2100, 29000x5100, 935000x2040, 953700x60770 - Uczniowie rozwiązują zadania samodzielnie – wyniki mogą sprawdzić za pomocą kalkulatora.

Kalkulator nie zawsze wystarczy.

Wiedząc, że 456 000x350=159 600 000, podaj wyniki

4560x350= 456x35000= 45600x35= 456x35= 45600x35000= 45600x3500=

Oblicz korzystając z kalkulatora

35 645 000 000 x 465 000 000 000 = 450 000 000 x 1 234 560 = - Uczniowie dojdą do wniosku, że kalkulator nie zawsze ,,pomieści” iloczyn tak dużych liczb, wtedy trzeba zastosować metodę opuszczenia zer i dopisywania ich do wyniku.

Ćwiczenie interaktywne na zakończenie mat zoo

Zadanie pracy domowej

Oblicz pisemnie ...