Dodaj publikację
Autor
Ewelina Erwin - Kamińska
Data publikacji
2022-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
19

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przebieg zabawy andrzejkowej dla uczniów z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.
 Pobierz (docx, 17,4 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Informacje wstępne:

temat: Andrzejki

czas trwania: 120 min

data przeprowadzonych zajęć: 30.11.2021r

osoby uczestniczące: uczniowie IV i VII Zespołu Rewalidacyjno – Wychowawczego.

prowadząca zajęcia : Ewelina Erwin – Kamińska

osoby wspomagające: XX, XX, XX

Cel ogólny: Wspólna zabawa i wróżby andrzejkowe.

Cele operacyjne:

Uczeń poznaje tradycje i obrzędy andrzejkowe.

Uczeń integruje się z rówieśnikami poprzez zabawę.

Uczeń wyraża emocje i uczucia w kontakcie z innymi uczniami.

Uczeń umie czekana swoją kolej.

Metody:

słowna,

czynna,

zabawy,

praktycznego działania

Środki dydaktyczne: dekoracja sali (sylwetki duchów, nietoperze, czarownica, zapalone lampiony), świeca, zapalniczka, magnetofon, płyta CD z muzyką, pendrive, miska z wodą, grosiki, komunikator, lampa błyskowa („czarodziejska kula”), folia malarska, balonik, duża kostka z naklejonymi obrazkami, chusteczka (apaszka), ciasteczka z wróżbą, kubeczki plastikowe, różaniec, moneta, obrączka, cukierek, klucz.

Przebieg zajęć

Powitanie każdego ucznia piosenką „Witaj…”

Wprowadzenie w tematykę spotkania, obejście uczniów z zapaloną świeczką i zaproszenie do wspólnej zabawy.

Wróżba „Marzenia za jeden grosz”.

Wszyscy uczestnicy zabawy siadają w kręgu. Prowadząca rozdaje uczniom grosiki. Zebrani mają pomyśleć sobie jakieś życzenie, następnie wrzucić grosik samodzielnie lub z pomocą do miednicy wypełnionej wodą. Jeżeli uczestnik trafi grosikiem do miski spełni się jego marzenie. W tym samym czasie kilkoro z uczniów za pomocą komunikatora wypowiada słowa:

HOKUS – POKUS, CZARY – MARY

ABY WRÓŻBY SIĘ SPEŁNIŁY, ZŁÓŻMY DARY

„Czarodziejska kula”.

Nauczyciel prezentuje uczniom „Czarodziejską kulę” (lampa błyskowa). Uczniowie dotykają kulę i obserwują łączące się pod wpływem dotyku błyski oraz wyczuwają delikatne wibrację. Nauczyciel opowiada o wieczorze Andrzejkowym, w tle leci muzyka.

Zabawa muzyczno- ruchowa „Taniec z balonem”.

Uczniowie ustawieni są w kole, trzymają za brzegi folii malarskiej i przy muzyce odbijają między sobą balonik.

Kostka przyszłości.

Uczniowie rzucają kolorową kostką z naklejonymi ilustracjami (pies, samochód, komputer, wycieczka - wakacje, słodycze, prezent niespodzianka). Ilustracja, która wypadnie na górze, wskazuje, co czeka uczestnika w najbliższej przyszłości.

Wróżba z butów.

Chłopcy i dziewczynki zdejmują lewe buty i z pomocą nauczyciela układają je w rzędie na przemian. Osoba, której but wyjdzie pierwszy za próg najszybciej wyjdzie ze stanu wolnego (ożeni się lub wyjdzie za mąż).

Taniec z chusteczką.

Uczestnicy ustawiają się w dużym kole i tańcząc w rytm muzyki przekazując sobie chusteczkę. Gdy muzyka umilknie, to osoba, która trzyma chusteczkę, odchodzi z koła.

Ciasteczka z wróżbą.

Nauczyciel podchodzi do każdego ucznia z koszykiem z ciasteczkami. Uczniowie wybierają sobie ciasteczko a nauczyciel czyta wróżbę, która jest do niego przyczepiona.

Wróżba „Kubki przyszłości”.

Na stoliku stoją kubki, a pod każdym z nich leży przedmiot tj ...