Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Kozek
Data publikacji
2022-06-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
29

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł ze wskazówkami dla rodziców jak należy postępować wychowując dziecko, co robić, czego unikać. Kilka rad jak wychować mądre, świadome i empatyczne dziecko.
 Pobierz (docx, 17,9 KB)

Podgląd treści

Mądry rodzic to Ty!

Jeżeli czytasz ten artykuł, to znaczy, że najprawdopodobniej jesteś RODZICEM. To niewątpliwa radość, lecz także ogromna odpowiedzialność i wyzwanie, które sprawiają, że możesz czuć się zagubiony i zmęczony. To naturalne, masz do tego prawo. Nikt przecież nie zdradził Ci tajemnicy, co zrobić, by stać się wzorowym rodzicem, który nie popełnia błędów wychowawczych, przychyla nieba swoim pociechom i do tego nigdy nie traci entuzjazmu. Sztukę wychowania można sobie ułatwić trzymając się pewnych zasad. I choć nie jest to proste, mądre podręczniki mówią, że warto być konsekwentnym.

Spróbujmy przyjrzeć się naszym relacjom z dziećmi. Zastanówmy się jak wychować „mądre życiowo”, samodzielne, świadome siebie i swych możliwości, empatyczne dziecko, które dobrze przygotujemy do życia w szybko zmieniającym się świecie. Stare powiedzenie mówi, że dzieci wychowuje się nie dla siebie, ale dla świata...

Nie wyręczaj – daj wędkę, nie rybę. To wymaga poświęcenia czasu, efekt może nie być natychmiastowy, ale warto wyposażyć dziecko w narzędzia – to ono ma przeżyć swoje życie, nie zrobimy tego za nie.

Nie naginaj świata do dziecka. Krótko rzecz ujmując – to dziecko ma przystosować się do świata, postępowanie odwrotne na dłuższą metę będzie nieskuteczne. Choć nasze dziecko, to dla nas centrum świata, to świat już tego tak nie postrzega. Sam decyduje, gdzie ma swoje centrum😊.

Stawiaj przed dzieckiem wyzwania. To ważne dla jego rozwoju. Stawiaj racjonalne wyzwania, tak, by dziecko mogło im sprostać. Na miarę sił i możliwości dziecka – nie po to, by spełnić swoje ambicje.

Słuchaj, co mówi Twoje dziecko. Czasami nie mówi wprost, czasami pokazuje swoim zachowaniem – bądź uważny, poświęć trochę czasu, przypatrz się. Trudne zachowania to często manifestacja uczuć Twojego dziecka, tego, co przeżywa. Może wspólne spędzenie czasu w miejscu, które oboje lubicie, pomoże otworzyć się na siebie, porozmawiać.

Wskazówka dla rodziców młodszych pociech – angażowanie dziecka podczas czytania mu książek. Neuronaukowcy nazywają to czytaniem zaangażowanym – rodzic, czytając książkę dziecku, przerywa i zadaje mu pytania: „co byś zrobił na miejscu bohatera?” itp. Wszystko zależy od fabuły. W ten sposób dzieci uczą się przewidywać i wczuwać w czyjąś sytuację, uczą się empatii.

Pozwól dziecku decydować. Dziecko jest odrębną jednostką, powinno mieć prawo wyboru. Nie można w każdej kwestii decydować za nie, musi czuć, że jego zdanie też się liczy. Ucz decyzyjności – adekwatnie do wieku i wagi spraw.

Chwal za wysiłek. Pochwały nie zawsze jednak działają motywująco. Podstawowy błąd to pochwała skupiona na umiejętności, a nie na wysiłku. Naukowcy wykazali, że pochwała "wrodzonych” umiejętności, na które dziecko ...