Dodaj publikację
Autor
Monika Sobik
Data publikacji
2022-06-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej na temat edukacji ekologicznej.
 Pobierz (docx, 27,7 KB)

Podgląd treści

Edukacja ekologiczna – jak dbać o środowisko naturalne.

KONSPEKT ZAJĘĆ

Metody pracy:

pogadanka, dyskusja, burza mózgów

praca w grupach, ćwiczenia indywidualne

Formy pracy:

praca indywidualna

praca grupowa

Środki dydaktyczne:

prezentacja PowerPoint

film - tutorial

kartki papieru

rzutnik multimedialny, laptop

Kompetencje kluczowe:

porozumiewanie się w języku ojczystym (rozróżnianie różnych terminów, przetwarzanie informacji, dialog)

umiejętność uczenia się (nabywanie, przetwarzanie i przyswajanie nowej wiedzy)

kompetencje społeczne i obywatelskie (dbanie o środowisko naturalne jako dobro wspólne, współpraca, porozumiewanie się)

inicjatywność i przedsiębiorczość (praca indywidualna, organizacja, zarządzanie własnym czasem)

kompetencje naukowo – techniczne (myślenie logiczne i przestrzenne, korzystanie i analizowanie prezentacji)

Cele zajęć:

Cele poznawcze:

podnoszenie świadomości uczniów na temat ekologii, dbania o środowisko oraz ekologicznego stylu życia

Cele kształcące:

Po zakończonej lekcji uczeń:

zna pojęcia „ekologia”, „zero waste”, „zasady 4R”, podaje przykłady zastosowań zasad 4R

wie co to jest ekologiczny styl życia i określa czynniki, które wpływają na środowisko naturalne

rozumie znaczenie dbania o swoje najbliższe otoczenie w kontekście szeroko rozumianej ekologii

potrafi dokonać analizy swoich nawyków i zachowań na co dzień w kontekście ekologii

potrafi zaplanować zmiany w swoim stylu życia wpływające korzystnie na środowisko

rozumie wpływ swoich zachowań na ekologię i wie, jak mógłby je polepszyć

Cele wychowawcze:

utrzymanie dyscypliny i porządku

kształtowanie zasad współpracy w grupie

świadomość roli i wpływu ekologicznego stylu życia na środowisko naturalne

Tok lekcji:

Faza organizacyjna:

przywitanie się z uczniami

przedstawienie tematu lekcji

zapoznanie uczniów z celami i zasadami pracy na lekcji

Faza realizacyjna:

wprowadzenie pojęcia ekologia - „burza mózgów” – uczniowie podają swoje propozycje definicji „ekologia”

przedstawienie definicji i aspektów ekologii, co wpływa na środowisko naturalne?

„Co to jest ekologiczny styl życia? - uczniowie podają swoje propozycje

ćwiczenie w grupach – przepis na śniadanie – omlet z warzywami + kawa – uczniowie podają produkty potrzebne do wykonania śniadania – wskazanie, że na etapie codziennych zakupów i dokonywania świadomych i racjonalnych wyborów też można dbać o środowisko

wprowadzenie pojęcia zero waste – piramida zasad 4R – pokazanie grafik przedstawiający zakres zasad zero waste

przedstawienie i krótkie wyjaśnienie poparte konkretnymi przykładami jak zasady zero waste można stosować w życiu codziennym

ćwiczenie indywidualne – „Stwórz swój własny Ekokodeks” – uczniowie wypisują na karteczkach zasady, które chcieliby wprowadzić w życie

przedstawienie Ekokodeksów przygotowanych przez uczniów

podsumowanie – Ouiz „Czy jestem eko?” – uczniowie odpowiadają na krótkie pytania i określają swój EKOpoziom

„Jak zrobić woskowijki? – pokaz w wykonaniu uczniów ZSEU

Faza końcowa:

utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji poprzez zadanie kilku pytań podsumowujących temat.