Dodaj publikację
Autor
Magdalena Wiśniewska
Data publikacji
2022-12-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
70

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

W scenariuszu umieszczone są Escape Roomy oraz Sudoku dla uczniów klas IV i V.
 Pobierz (docx, 18,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK – Magdalena Wiśniewska

Lekcja otwarta – Escape Room w matematyce 18. 11. 2022

1. Etap edukacyjny i klasa:

szkoła podstawowa - klasa V i VI

2. Przedmiot:

matematyka

3. Temat zajęć:

Escape Room w matematyce

4. Czas trwania zajęć:

45 minut

5. Uzasadnienie zastosowania technologii:

Zastosowanie technologii TIK sprawi, że lekcja stanie się bardziej atrakcyjna dla uczniów. Poprzez grywalizację matematyka stanie się bardziej przyjazna.

6. Cel ogólny zajęć:

Rozwiązanie zadań umieszczonych w Escape Room

7. Cele szczegółowe zajęć:

rozwijanie logicznego myślenia

rozwijanie samodzielność, kreatywność oraz innowacyjność uczniów

rozwijanie umiejętność pracy w grupie

rozwiązywanie zadań o różnym stopniu trudności.

8. Metody i formy pracy:

 Metody:

podająca (wyjaśnienie),

metody programowane (z użyciem komputera),

praktyczne (ćwiczenia przedmiotowe)

Formy:

praca zbiorowa

praca indywidualna

9. Środki dydaktyczne:

Podczas lekcji wykorzystano:

ćwiczenia praktyczne na podstawie Escape Room

komputery z dostępem do Internetu

monitor interaktywny

ankieta ewaluacyjna

10. Wymagania w zakresie technologii:

 Dowolne urządzenie multimedialne z dostępem do Internetu.

11. Przebieg zajęć:

Czynności organizacyjne i wprowadzenie

Czas trwania: 5 min

Sprawdzenie listy obecności

Zapoznanie uczniów z tematem lekcji

Zapoznanie uczniów z zasadami rozwiązywania Escape Room

Część właściwa:

Ćwiczenia uczniowskie

Czas trwania: 30 min

Nauczyciel udostępnia uczniom planszę IPP Chemia z układem okresowym.

Nauczyciel przedstawia uczniom link z Escape Room Escape room dla 2 C K.Fiebiger (genial.ly) oraz escaperoom straszny dom (genial.ly)

W czasie przebiegu lekcji uczniowie wspólnie rozwiązywali zadania matematyczne, logiczne, szyfry i sudoku. Zadania dobrane są tak, by każdy uczeń mógł z łatwością je rozwiązać, by uwierzył w siebie i swoje umiejętności matematyczne. Atrakcyjny wygląd sprawił, że uczniowie z radością przystępowali do pracy.

Podsumowanie:

Czas trwania: 5 min

Nauczyciel przedstawia uczniom link z sudoku https://view.genial.ly/60c77a31f6f97f0dc1a09d6e/presentation-sudoku

Uczniowie, rywalizując między sobą, indywidualnie rozwiązuje matematyczne sudoku.

Ewaluacji zajęć:

Czas trwania: 5 min

Ankieta ewaluacyjna po lekcji

Czy poradziłeś sobie z zadaniami?

Nie potrafiłem wykonać żadnego zadania.

Z dużymi trudnościami

Z małymi trudnościami

Tak bardzo dobrze

Jak oceniasz Escape Room (możesz zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź)

Zadania były ciekawe

Zadania były nudne

Zadania były trudne, nie lubię takich zadań

Zadania były zbyt proste

Wszystko mi się podobało

Nic mi się nie podobało

Czy chciałbyś więcej takich lekcji?

TAK/NIE