Dodaj publikację
Autor
Magdalena Wiśniewska
Data publikacji
2022-12-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
64

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK, filmu i zadań interaktywnych.
 Pobierz (docx, 20,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK – Magdalena Wiśniewska 12. 12. 2022

1. Etap edukacyjny i klasa:

szkoła podstawowa - klasa V

2. Przedmiot:

matematyka

3. Temat zajęć:

Rozszerzanie i skracanie ułamków

4. Czas trwania zajęć:

45 minut

5. Uzasadnienie zastosowania technologii:

Zastosowanie technologii TIK sprawi, że lekcja stanie się bardziej atrakcyjna dla uczniów, poprzez wykonywanie ciekawych ćwiczeń na monitorze interaktywnym. Ułatwi zrozumienie tematu i osiągnięcie celów lekcji oraz zwiększy samodzielność uczniów.

6. Cel ogólny zajęć:

Rozszerzanie i skracanie ułamków

7. Cele szczegółowe zajęć:

rozszerza ułamki do wskazanego mianownika lub licznika

skraca ułamki

wskazuje ułamki nieskracalne

doprowadza ułamki właściwe do postaci nieskracalnej, a ułamki niewłaściwe i liczby mieszane do najprostszej postaci

sprowadza ułamki do wspólnego mianownika

8. Metody i formy pracy:

 Metody:

podająca (wyjaśnienie, wykład informacyjny),

eksponująca (film),

metody programowane (z użyciem komputera),

praktyczne (pokaz, ćwiczenia przedmiotowe)

Formy:

praca indywidualna

praca zbiorowa

9. Środki dydaktyczne:

Podczas lekcji wykorzystano:

filmy ze strony pistacja.tv

e-notatka z platformy matematykawpodstawowce.pl

ćwiczenia praktyczne z platformy zpe.gov.pl

ćwiczenia praktyczne z platformy wordwall.net oraz learningapps.org

komputery z dostępem do Internetu

monitor interaktywny

ankieta ewaluacyjna

10. Wymagania w zakresie technologii:

 Dowolne urządzenie multimedialne z dostępem do Internetu.

11. Przebieg zajęć:

Czynności organizacyjne

Czas trwania: 5 min

Sprawdzenie listy obecności

Zapoznanie uczniów z tematem lekcji

Wstęp

Czas trwania: 15 min

Zapoznanie uczniów z tematem lekcji

Prezentacja filmów Rozszerzanie ułamków zwykłych #2 [ Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych ] - YouTube oraz Skracanie ułamków zwykłych #3 [ Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych ] - YouTube

Dzięki uważnemu obejrzeniu filmu uczniowie dowiedzą się w jaki sposób rozszerzamy i skracamy ułamki.

Zapisanie notatki – Ułamki równe. Skracanie i rozszerzanie ułamków. | MATEMATYKA W PODSTAWÓWCE (matematykawpodstawowce.pl)

Część właściwa:

Ćwiczenia uczniowskie

Czas trwania: 10 min.

Nauczyciel udostępnia uczniom link do ćwiczeń na platformie Skracanie i rozszerzanie ułamków zwykłych - Połącz w pary (wordwall.net) oraz Skracanie i rozszerzanie ułamków zwykłych. (learningapps.org)

Podsumowanie:

Wykorzystanie zdobytej wiedzy

Czas trwania: 10 min

Nauczyciel udostępnia uczniom link do platformy Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych - Zintegrowana Platforma Edukacyjna (zpe.gov.pl) Uczniowie samodzielnie wykonują Ćwiczenie 1, Ćwiczenia 3 oraz Ćwiczenie 6 i Ćwiczenie 7 z udostępnionego uczniom linku do ćwiczeń.

Praca domowa

Czas trwania: 5 min

Opis aktywności:

Zapoznaj się z materiałem: kliknij tutaj KOD: M4A4DZWykonaj w zeszycie zadanie 1 z Podręcznika Matematyka z Kluczem ze strony 155: poziom A przykłady a), b), c), poziom B przykłady a), b), c), poziom C przykłady c), d), e)