Dodaj publikację
Autor
Kinga Konkol
Data publikacji
2023-04-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z przedmiotu matematyka dla klasy 6 - Ułamki zwykłe i dziesiętne - ćwiczenia.
 Pobierz (docx, 16,0 KB)

Podgląd treści

Nauczyciel:

Klasa: 6

Szkoła:

TEMAT LEKCJI: Ułamki zwykłe i dziesiętne - ćwiczenia.

TYP LEKCJI: Utrwalająca.

Cele ogólne:

doskonalenie sprawności rachunkowej

rozwijanie zdolności czytania ze zrozumieniem

wykorzystanie i tworzenie informacji

rozwiązywanie problemów

Cele szczegółowe:

Uczeń zna:

- algorytmy działań pisemnych;

- zamianę ułamka zwykłego na dziesiętny i odwrotnie

- kolejność wykonywania działań

- proste działania na ułamkach

- zasady pracy w grupie.

Uczeń umie:

- stosować działania na ułamkach do rozwiązywania zadań tekstowych

- obliczać ułamki

- poszukiwać i weryfikować propozycje rozwiązań oraz krytycznie oceniać własne pomysły.

Metoda nauczania:

dyskusja

pogadanka

ćwiczeniowa

praktyczna

Forma pracy:

praca z całą klasą

praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

tablica interaktywna

karty pracy (zał.1)

zeszyt przedmiotowy, ćwiczenia

tablica interaktywna

PRZEBIEG LEKCJI:

CZĘŚĆ WSTĘPNA LEKCJI:

Sprawdzenie obecności

Sprawdzenie zadania domowego w ćwiczeniach.

Nauczyciel zadaje pytania dotyczące pracy domowej

Które zadania sprawiły Wam trudność?

N-l wyświetla na tablicy prace domową następnie uczniowie wymieniają się ćwiczeniami i sprawdzają zadanie.

Przedstawienie celów lekcji.

Nauczyciel tłumaczy uczniom, że na początku lekcji będą wspólnie powtarzali podstawowe wiadomości o ułamkach(zamianę ułamków, potrzebę ich zamieniania oraz kolejność działań na nich). Następnie będą rozwiązywali zadania na tablicy interaktywnej i zadania tekstowe z kartek.

Cel lekcji dla ucznia: Będę utrwalał podstawowe wiadomości o ułamkach zwykłych

i dziesiętnych.

Zapisanie tematu lekcji : Ułamki zwykłe i dziesiętne - ćwiczenia.

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA LEKCJI

Przebieg lekcji

Uwagi

1. Przypomnienie podstawowych wiadomości o ułamkach.

- pogadanka

* ½ to …. ¾ to………. ćwierć to……

*kiedy sprowadzamy do wspólnego mianownika?

*kiedy zamieniamy na ułamek niewłaściwy?

*podaj przykład liczby mieszanej?

*kolejność działań:1)nawiasy/potęgi 2)dodawanie i odejmowanie 3)mnożenie i dzielenie

-tablica interaktywna

*dopasowanie w pary https://learningapps.org/1518599

https://learningapps.org/9462968

https://learningapps.org/762726

https://learningapps.org/352533

* rozwiązywanie z kolejnością działań

https://learningapps.org/4811758

2. Zadania wyświetlane i rozwiązywane na tablicy interaktywnej (zał. 1)

Zadanie 1 Mały Jaś idzie drogą i co 10 kroków rzuca na ziemię mały kamyk. Ma on 523 kamyki, a jego krok mierzy 0,5 m. Jaką odległość przejdzie Jaś do wyrzucenia ostatniego kamyka ?

Rozwiązanie:

0,5m*10 = 5m- co tyle metrów rzuca kamyk523*5m=2615m=2,615kmodp. Jaś przejdzie 2km i 615 m

Zadanie 2 Ola ma kg śliwek ,a jej mama kupiła o kg więcej śliwek niż ma Ola i dala je córce.Oblicz ile razem kg śliwek ma Ola?

Rozwiązanie:

2/3+2/3+1/2=4/3+1/2=11/6=1i 5/6

Odp. Ola ma razem 1 i 5/6 kg śliwek

Zadanie 3 Domino – załącznik nr 2 ...