Dodaj publikację
Autor
Karolina Zmysłowska-Kutysz
Data publikacji
2023-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja łącząca elementy wykładu i pracy twórczej ucznia. Po zapoznaniu się z historią pisma uczniowie mogą samodzielnie tworzyć zapisy w starożytnych formach, to połączenie nauki z zabawą doskonale sprawdzi się wśród młodszych uczniów - klas 3 i 4
 Pobierz (docx, 133,7 KB)

Podgląd treści

Konspekt 2 godzinnej lekcji bibliotecznej dla klas 3-4 szkoły podstawowej przygotowany przez Karolinę Zmysłowską – Kutysz

Temat: Od glinianej tabliczki do e-booka – poznajemy historię książki.

Cele główne:

- propagowanie wiedzy o książce (zapoznanie uczniów z dziejami książki)

- kształtowanie nawyku szanowania i dbania o książki

- promocja czytelnictwa wśród uczniów

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- poznaje historii książki

- rozpoznaje pismo klinowe, hieroglify, inkunabuły, druk, e-booki

- odróżnia papirus od pergaminu

- wie, kogo uznaje się z wynalazcę druku

- tworzy tabliczkę ze swoim imieniem napisaną pismem klinowym

- tworzy proste zdanie używając hieroglifów

- przyozdabia margines swojego zeszytu na wzór średniowiecznych ksiąg lub przyozdabia pierwszą literę swojego imienia

- odgaduje związki frazeologiczne dotyczące książki

Metody: pogadanka, rozmowa kierowana, przekład intersemiotyczny(pisanie w plastelinie, rysowanie hieroglifów, kalambury)

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, karty pracy ze wzorami liter z różnych okresów dziejów książki, plastelina, trójkątne ołówki lub kredki , fiszki z hasłami do kalamburów.

Przebieg lekcji:

Faza wstępna:

Powitanie uczniów

Sprawdzenie listy obecności

Wprowadzenie uczniów do tematu poprzez pytania wstępne:

jakie książki lubią czytać?

czy tylko książki można czytać?

co czytają wasi rodzice?

z jakimi rodzajami książek dotąd się spotkali?

Przedstawienie celu głównego i organizacji lekcji.

Zapisanie tematu

Faza zasadnicza:

Przedstawienie prezentacji multimedialnej dotyczącej historii książki z jej omówieniem – rozmowa kierowana. ( https://www.youtube.com/watch?v=DVW-JE4_ujU )

-czy pierwsze książki były wygodne w czytaniu?

- czy łatwo byłoby zapakować je do plecaka?

- czy łatwo było znaleźć w nich potrzebne informacje?

- czy każdy mógł przeczytać taką książkę?

- czy każdy mógł kupić sobie książkę?

- czy lubicie oglądać obrazki w książkach?

- kiedy najczęściej czytacie książki?

Pytania uczniów do obejrzanej prezentacji .

Rozdanie uczniom kart pracy ze wzorem pisma klinowego, i kawałków plasteliny, na których zapiszą tym pismem swoje imiona

Kalambury związane tematycznie z książką. Uczniowie rysują lub przedstawiają gestami hasła:

mól książkowy

książka do poduszki

czytać od deski do deski

pożeracz (połykacz) książek

Rozdanie uczniom kart pracy ze wzorem hieroglifów i krótkim zdaniem do napisania tym pismem: Widzę słońce, pójdę ściąć drzewo

- uczniowie klas starszych mogą sami na podstawie pisma obrazkowego stworzyć w grupach zdanie i pozostałe grupy odgadują jego treść na podstawie rysunków

Podsumowanie wiadomości dotyczących historii powstawania książki: odgadywanie na obrazkach zagadnień: gliniana tabliczka, papirus, pergamin, rylec, zwój, druk, e-book, inkunabuł

Praca domowa: Udekoruj pięknie margines swojego zeszytu przy dzisiejszym temacie. Pracę wykonaj na wzór średniowiecznych inkunabułów.

Faza kończąca:

Krótka ankieta ewaluacji lekcji ( w klasach młodszych najprostsze w formie emotikonek, klasy starsze mogą wskazać na elementy lekcji, które szczególnie im się podobały lub ...