Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Kowalczyk
Data publikacji
2023-05-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
29

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Procent jako ułamek.
 Pobierz (pdf, 97,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V

TEMAT: Procent jako ułamek.
1. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą
Uczniowie znają pojęcia: ułamek zwykły i ułamek dziesiętny.

2. Cel ogólny lekcji:
Będziecie potrafili zapisywać ułamek w postaci procentu i odwrotnie.

3. Kryteria sukcesu ( Nacobezu ):
- wyjaśnisz pojęcie procentu,
- zrozumiesz potrzebę stosowania procentów w życiu codziennym,
- wskażesz przykłady zastosowań procentów w życiu codziennym,
- poprawnie zamienisz procenty na ułamki,
- poprawnie zapiszesz ułamki o mianowniku 100 w postaci procentów,
- poprawnie zamienisz ułamki na procenty,
- poprawnie określisz procentowo zacieniowane części figur.
4. Metody i formy pracy:
Pokaz, obserwacja, słowna (pogadanka), poszukująca (pytania do uczniów), ćwiczeniowa (rozwiązywanie zadań), praca:
zbiorowa, indywidualna, w parach, w grupach.
5. Środki dydaktyczne: podręcznik, laptop, projektor multimedialny, karty pracy, zeszyty.
6. Czas zajęć: 45 minut.

7. Przebieg lekcji:

CZĘŚĆ WSTĘPNA:

 Sprawdzenie obecności
 Sprawdzenie pracy domowej
 Podanie tematu lekcji
 Podanie celu lekcji
 Podanie kryteriów sukcesu
 Nawiązanie do wiedzy zdobytej na lekcjach poprzednich – przypomnienie wiadomości:
Co to jest? - ułamek zwykły i ułamek dziesiętny.

CZĘŚĆ GŁÓWNA:

życiu codziennym.

1. Wyjaśnić pojęcie procentu - pokaz na projektorze str 171, 172
2. Wyjaśnienie potrzeby stosowania procentów w życiu codziennym, wskazanie przykładów zastosowań procentów w

3. Pokaz na projektorze multimedialnym – Moje GWO (multipodręcznik str. 172) ćw A, B, E
4. Pokaz na projektorze – Moje GWO - wykonanie zad 1,2,5 str. 174 (podręcznik) – praca przy tablicy indywidualnie
5. Rozdanie zadań na kartkach – praca w parach
6. Rozdanie kartek -praca indywidualna i samoocena

CZĘŚĆ KOŃCOWA:
1. Pytania kluczowe
„Zdania podsumowujące”:
 Teraz wiem już, że ….
 Z dzisiejszej lekcji chcę zapamiętać…..
 Wciąż mam problem z……

2. Praca domowa:
zeszyt ćwiczeń: ćw. 1, 3, 5 str. 75-76
oraz dla chętnych SUPER ZAGADKA – podręcznik str. 176