Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz uroczystego apelu 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę .
Cele:
Kształtowanie postaw szacunku do historii naszego kraju, rozwijanie poczucia przynależności narodowej
Utrwalanie postawy patriotycznej
Rozumienie znaczenia Święta Niepodległości Polski
Śpiewanie hymnu narodowego – zachowanie właściwej postawy
Odnoszenie się z szacunkiem do symboli narodowych
Współodpowiedzialność za przebieg uroczystości
Scenografia: (wieczór, zmierzch godz 16:30, plac przed budynkiem internatu, oświetlenie-lampy czerwone i białe szczególnie skierowane na flagę Polski, każdy z uczestników otrzymuje kotylion przygotowany przez młodzież, który przyczepia do odzieży..
Ze względu na sytuację stanu epidemii w całym kraju z powodu Covid-19 oraz zalecenia sanitarno-epidemiologiczne uroczystość przeprowadzona w/g zasad reżimu sanitarnego tzn: bardzo mała grupa, zachowanie dystansu społecznego, obowiązkowo maseczki ochronne, dezynfekcja)
Prowadząca:
Powstała z grobu na Twe władne słowo
Polska – wolności narodów chorąży.
Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
Znowu swobodnie Orzeł Biały krąży.
Autor: Alojzy Feliński
Prowadzący: (powitanie zgromadzonych)
Drodzy Koledzy, Koleżanki, Szanowni Wychowawcy, Pani Kierownik, Szanowny Panie Dyrektorze… :
spotkaliśmy się tu by uczcić najważniejszy dzień dla każdego Polaka.
To już sto druga rocznica odzyskania niepodległości Polski.
Po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń.
A o tym, jak bardzo nasi przodkowie chcieli decydować o swoim losie, świadczą chociażby słowa Adama Mickiewicza, który w Księdze Pielgrzymstwa Polskiego napisał: O wojnę powszechną za Wolność Ludów – prosimy Cię Panie! O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej –prosimy Cię Panie..
Prowadząca:
Trudno się zatem dziwić, że kiedy pierwsza wojna światowa ponownie wywołała sprawę polską, w Polaków wstąpił nowy duch. Po latach zapomnienia i beznadziei wiara ożyła w ich sercach i umysłach. I co najważniejsze – przerodziła się w czyn.
Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach. Determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces. Jak napisał kardynał Aleksander Kakowski: Spojrzał Bóg na ucisk swojego ludu, wysłuchał jego jęczenia, zlitował się i stanął po naszej stronie. Skruszył nieznośne więzy i oddał nam wolną, niezależną i zjednoczoną Ojczyznę.
Prowadzący:
Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy się miłości do ojczyzny.
Wierzę, że dzięki temu będziemy państwem silnym – takim, z którym będą się liczyć inne narody. A składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.
Jest to dzień ponownych narodzin ...