Dodaj publikację
Autor
Bożena Dąbrowska
Data publikacji
2024-02-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

scenariusz dla klasy 4.
 Pobierz (docx, 49,4 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V

Temat: Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych.

Cele ogólne:

 poznanie sposobu rozszerzania i skracania ułamków zwykłych,

 kształcenie umiejętności rozszerzanie i skracania ułamków zwykłych,

 kształcenie umiejętności logicznego myślenia i analizowania uzyskanych rozwiązań,

Cele operacyjne

uczeń:

 rozszerza ułamki zwykłe do podanego licznika lub mianownika,

 wie co to jest ułamek nieskracalny,

 skraca ułamki zwykłe do postaci nieskracalnej,

 rozumie dlaczego różnie wyglądające ułamki przedstawiają tę samą liczbę,

 rozumie, że każdy ułamek można rozszerzyć, ale nie każdy skrócić,

 sprawnie posługuję się środkami i narzędziami TIK.

Metody pracy:

 pogadanka,

 pokaz,

ćwiczeniowa

 praca z komputerem

gra dydaktyczna

Formy pracy:

 praca indywidualna,

 praca grupowa.

Pomoce dydaktyczne:

 tablica interaktywna,

 multibook (elektroniczny podręcznik z matematyki do kl. V)

 karta pracy

Przebieg lekcji:

Część wstępna

Sprawy organizacyjno -porządkowe:

 sprawdzenie listy obecności, pracy domowej,

 zapoznanie uczniów z tematem, celami i formami pracy,

 zapisanie tematu lekcji na tablicy i w dzienniku.

Część właściwa

Nauczyciel przeprowadza z uczniami krótką pogadankę na temat wiadomości o rozszerzaniu i skracaniu ułamków:

 co znaczy rozszerzyć ułamek?

 co znaczy skrócić ułamek?

 jaki ułamek nazywamy nieskracalnym?

Nauczyciel wyświetla krótką animacje, z multibooka Nowa era, o rozszerzaniu i skracaniu ułamków zwykłych .

W następnej kolejności uczniowie rozwiązują zadania dotyczące rozszerzania i skracania ułamków ze strony Skracanie ułamków zwykłych (matzoo.pl) Rozszerzanie ułamków (matzoo.pl)

Nauczyciel nadzoruje ich pracę , udzielając pomocy jeśli jest taka potrzeba.

Część końcowa

 Uczniowie w ramach utrwalenia i podsumowania lekcji rozwiązują w grupach zadania z karty pracy

 Zadanie pracy domowej – zad. 3, 4 s. 157 (podręcznik).

Opracowała: B. Dąbrowska