Dodaj publikację
Autor
Iwona Czerwińska Duma
Data publikacji
2024-02-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz opisuje lekcję, w której uczniowie zapoznają się z zasadami kolejności wykonywania działań.
 Pobierz (docx, 17,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV

Temat: Kolejność wykonywania działań.

Cele ogólne:

- zapoznanie się i stosowanie zasady kolejności wykonywania działań

Cele operacyjne:

Uczeń:

- zna kolejność wykonywania działań w wyrażeniach arytmetycznych

- stosuje zasady dotyczące kolejności wykonywania działań

- zna pojęcia: suma, różnica, iloczyn, iloraz.

- kształtowanie logicznego myślenia

Metody pracy: pogadanka, pokaz, ćwiczenia

Formy pracy: praca z całą grupą i indywidualna

Pomoce dydaktyczne:

- multibook (multimedialny podręcznik Matematyka klasa 4)

- tablica interaktywna

- karty pracy

- matzoo.pl

- zeszyt

Przebieg lekcji:

1. Część wstępna:

- Sprawdzenie listy obecności.

- Zapisanie tematu lekcji.

- Wprowadzenie do tematu lekcji, objaśnienie jego celu.

1. Część właściwa:

- Nauczyciel wprowadza uczniów krótką pogadanką w zapoznanie się regułami dotyczącymi

kolejności wykonywania działań w obliczeniach matematycznych.

- Nauczyciel przedstawia na tablicy kilka prostych przykładów stosując kolejność obliczeń

(zadania z multibooka)

- Uczniowie zapisują zasady kolejności wykonywania działań do zeszytu

- Uczniowie rozwiązują zadania na karcie pracy (załącznik 1).Nauczyciel nadzoruje pracę dzieci, udzielając

w razie potrzeby pomocy.

- Ćwiczenia utrwalające interaktywne (www.matzoo.pl)

Wyświetlenie zadań na tablicy interaktywnej i wspólne rozwiązywanie. Nauczyciel zachęca

uczniów do udziału nagradzając aktywność plusami.

- Podsumowanie nowo poznanych wiadomości przez nauczyciela.

- Zakończenie lekcji.

Załącznik nr 1 - Karta pracy

Podkreśl działanie, które trzeba wykonać jako pierwsze i rozwiąż zadanie, wpisując wynik:

3+3∙3= 3∙2+10=

8∙2-7= 36:6+2=

5∙5-5= 11∙9 -11=

3∙(12-2)= 20:(125-105)=

Na wycieczce Zosia kupiła 5 pocztówek po 3 zł i tyle samo znaczków po 2 zł. Ile reszty Zosia otrzymała z 50 zł

Opracowała: I. Czerwińska -Duma