Dodaj publikację
Autor
Iwona Czerwińska Duma
Data publikacji
2024-04-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Uczniowie podczas lekcji zapoznają się z Twierdzeniem Pitagorasa i potrafią zastosować je w zadaniach.
 Pobierz (docx, 21,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 7

Temat: Twierdzenie Pitagorasa.

Cele ogólne:

- zapoznanie się z Twierdzeniem Pitagorasa

Cele operacyjne:

Uczeń:

- poznaje treść Twierdzenia Pitagorasa i umie je zastosować

- zna nazwy boków trójkąta prostokątnego

- umie wskazać przeciwprostokątne i przyprostokątne w trójkącie prostokątnym

- kształtuje logiczne myślenie

- stosuje twierdzenie Pitagorasa w zadaniach tekstowych

- poznaje pojęcie i przykłady trójek pitagorejskich

- aktywnie współpracuje z kolegami

Metody pracy: pogadanka, praktyczna

Formy pracy: indywidualna, praca w parach

Pomoce dydaktyczne:

- tablica interaktywna

- karty pracy, szablony trójkątów

- zeszyt przedmiotowy

Przebieg lekcji:

1. Część wstępna:

- Sprawdzenie listy obecności.

- Zapisanie tematu lekcji.

- Wprowadzenie do tematu lekcji, objaśnienie jego celu.

Nauczyciel informuje uczniów, że celem lekcji będzie zapoznanie się z treścią Twierdzenia

Pitagorasa oraz umiejętne wykorzystanie tego twierdzenia w zadaniach

.

2. Część właściwa:

- Nauczyciel zapoznaje uczniów z treścią twierdzenia Pitagorasa, informując, że twierdzenie to

dotyczy trójkątów prostokątnych.

- wyjaśnia pojęcia przyprostokątnych i przeciwprostokątnych na szablonie trójkąta prostokątnego

- nauczyciel stosuje wzór twierdzenia na przykładzie.

Zadanie: Dany jest trójkąt prostokątny o przyprostokątnych 8cm i 6cm. Oblicz długość trzeciego

boku tego trójkąta.

- Praca w parach: Nauczyciel rozdaje karty pracy (karta nr 1). Para uczniów losuje jeden szablon

z trójkątem. Każdy szablon ma inne wymiary. Zadaniem jest obliczenie trzeciego boku trójkąta.

Po zakończonej pracy następuje sprawdzanie wyników.

- Nauczyciel przedstawia na tablicy twierdzenie Pitagorasa w innym typie zadań.

Zadanie: Mamy trójkąt prostokątny, w którym wymiar przyprostokątnej a = 24cm, a długość

przeciwprostokątnej c= 25cm. Oblicz długość drugiej przyprostokątnej oraz obwód tego

trójkąta.

- Praca w parach: Nauczyciel rozdaje karty pracy (karta nr 2). Para uczniów losuje ponownie jeden

szablon z trójkątem. Każdy szablon ma inne wymiary. Zadaniem jest obliczenie długości drugiej

przyprostokątnej trójkąta. Po zakończonej pracy następuje sprawdzanie wyników.

- nauczyciel wyjaśnia uczniom pojęcie trójek pitagorejskich/trójkątów pitagorejskich w odniesieniu

do wymiarów boków trójkątów prostokątnych. Informuje również, że trójkąty pitagorejskie są

łatwiejsze do obliczania. Nauczyciel wyjaśnia różnicę w obliczeniach analizując kolejny przykład

przy tablicy.

Zadanie: Dane są dwa boki trójkąta prostokątnego, b=9cm, c= 12cm z których jednym jest

przeciwprostokątna. Oblicz długość trzeciego boku.

3. Część końcowa:

- Pogadanka nauczyciela z uczniami podsumowująca nowo poznane wiadomości.

- Zakończenie lekcji.

Załącznik nr 1 - Karta pracy

Podane są wymiary dwóch boków trójkąta (szablon trójkąta z wymiarami). Oblicz trzeci bok trójkąta.

Przykładowe szablony:

A 16cm 12 cm B 15cm 20cm C 5cm 12cm D 8cm 15cm

Załącznik nr 2 - Karta pracy

Wylosowany trójkąt ma podane wymiary przyprostokątnej i przeciwprostokątnej. Oblicz długość drugiej przyprostokątnej oraz obwód tego trójkąta

Przykładowe szablony:

A b=5cm c=13 cm B b ...