Dodaj publikację
Autor
Marta Głowacka
Data publikacji
2024-04-18
Średnia ocena
5,00
Pobrań
18

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Plik zawiera scenariusz warsztatów matematycznych pod hasłem "Matematyka przez zabawę". Warsztaty zaplanowane zostały dla dzieci oraz ich rodziców w ramach realizacji Programu grantowego "Rosnę z matematyką" m Fundacji.
 Pobierz (docx, 17,6 KB)

Komentarze

liliak, 2024-05-01, ocena:

Może lepiej poprawić kubkowe wierze na kubeczkowe wieże?

Podgląd treści

WARSZTATY MATEMATYCZNE Z RODZICAMI I DZIEĆMI „MATEMATYKA PRZEZ ZABAWĘ”

Temat zajęcia: „ Matematyka przez zabawę ”- warsztaty matematyczne.

Prowadząca: Marta Głowacka

Cel ogólny: - doskonalenie umiejętności matematycznych,- integracja środowiska dzieci i rodziców poprzez stwarzanie im możliwości wspólnych działań.

Cele operacyjne:Dziecko:- doskonali kompetencje matematyczne,- kształtuje odporność emocjonalną na sytuacje trudne,- różnicuje prawą i lewą stronę ciała,- dokańcza szlaczki według rytmu,

-zapamiętuje szeregi i układy konkretnych przedmiotów,- łączy zbiory z określoną liczbą elementów z odpowiednią cyfrą,,- przelicza elementy zbiorów,- odczytuje znaki graficzne liczb,

-poznaje działanie wagi szalkowej, waży przedmioty, porównuje ciężar przedmiotów, posługuje się pojęciami cięższy-lżejszy,- aktywnie spędza czas z rodzicami, współpracuje z rodzicem podczas zadania.

Metody pracy: słowne - wyjaśnianie, opowiadanie, rozmowa, śpiewoglądowe- obserwacja, pokaz,czynne – zadań stawianych do wykonania

Formy pracy: z całą grupą, indywidualne, parami.

Pomoce: zbiory elementów, cyfry 0-10, figury: koło, trójkąt, prostokąt, kwadrat, waga szalkowa, przedmioty do ważenia, wieszaki, torebki, duża kostka do gry, kartony i materiały plastyczne (do tworzenia gier planszowych), podkłady muzyczne do zabaw.

PRZEBIEG:

„Muzyczne stop”- zabawa muzyczna.

Zabawa „Co będziemy robić?”. Zapamiętywanie i powtarzanie ruchów jednocześnie według schematu podawanego przez nauczyciela:

śpiewać,

śpiewać, klaskać,

śpiewać, klaskać, tupać,

śpiewać, klaskać, tupać, kiwać głową,

śpiewać, klaskać, tupać, kiwać głową, obracać się w kółko.

„Podaj dalej”- zabawa kształcąca pamięć, spostrzegawczość, świadomość stałości rytmu matematycznego.

Dzieci z rodzicami ustawieni w kole, nauczyciel podaje pewną sekwencję ruchów do podania kolejno przez każdego uczestnika dalej po obwodzie koła. Kolejne ruchy podają chętni rodzice.

Dokończ rytm- wspólne dokańczanie rytmu z kolorowych klocków.

„Zapamiętaj układ”- zabawa, w której wybrani rodzice (4-5-6 osób) trzymają przed sobą jakąś wybraną przez siebie rzecz/zabawkę, dzieci przyglądają się uważnie. Następnie rodzice się odwracają, a dzieci mają za zadanie po kolei wymieni przedmioty . Jeśli dzieci odgadną nazwę przedmiotu- rodzic się odwraca, jeśli nie potrafią odgadnąć to rodzic nadal stojąc plecami do dzieci udziela im podpowiedzi dotyczących przedmiotu, który trzyma.

Zabawa ruchowa „Figury”- kształcenie umiejętności nazywania figur oraz kodowania. Na dźwięk tamburynu dzieci wraz z rodzicami maszerują po sali. Na widok odpowiedniej figury wykonują umówione ruchy:

koło- kręcą się w kółko,

trójkąt- robią piramidę,

prostokąt-stają na jednej nodze,

kwadrat- podskakują wysoko.

Kubkowe wierze- nauczyciel rzuca kostką do gry, dzieci układają wierzę z tylu kubków ile wskazuje liczba.

„Zabawa liczby-kropki”. W jednym rzędzie ułożone są liczby (kolejność pomieszana), w drugim natomiast ułożone są kropki jak na kostce do gry. Nauczyciel staje obok wybranej liczby, dziecko natomiast staje przy odpowiedniej kartce z kropkami. Następnie rolę nauczyciela przejmuje inne dziecko.

Rozwiązanie zagadki:

Bardzo ...