Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI dla klasy II gimnazjum
TEMAT LEKCJI: Co to jest funkcja ?
CELE LEKCJI:
1. Uczeń zna i rozumie:
- pojęcia : funkcja, dziedzina i przeciwdziedzina funkcji, argumenty
i wartości funkcji;
- różne sposoby przedstawiania funkcji;
2. Uczeń umie :
- rozróżnić, które przyporządkowanie jest funkcją;
- określić dziedzinę i przeciwdziedzinę funkcji , wskazać argumenty i wartości funkcji;
- opisać funkcję kilkoma sposobami ( graf, tabelka, opis słowny ).
3. Rozwijanie spostrzegawczości , zdolności analizowania i wnioskowania oraz umiejętności uzasadniania własnego zdania.
METODA:
Pogadanka - przypomnienie potrzebnych wiadomości.
Praca w grupach.
Dyskusja .
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plansze i kartki z zadaniami,
" Zeszyt ćwiczeń dla klasy 2 gimnazjum. Część II " ,
magnesy,
kolorowa kreda
|TOK LEKCJI |Uwagi dotyczące lekcji |
|1. Czynności organizacyjne. |Sprawdzenie obecności, sprawdzenie i omówienie zadania domowego. |
|2. Przypomnienie. |Uczniowie kierowani pytaniami nauczyciela przypominają co to jest przyporządkowanie |
| |i podają przykłady przyporządkowań. |
|3. Omówienie celu i planowanego toku lekcji. |Nauczyciel objaśnia cele lekcji, formy pracy, tok lekcji. Podaje temat lekcji. |
|Wprowadzenie pojęcia: |Nauczyciel poleca uczniom przedstawienie na tablicy dwóch przyporządkowań. Wybiera |
|funkcja. |takie, aby jedno |
| |z nich było funkcją, zaś drugie nie. |
| |Uczniowie naprowadzani pytaniami nauczyciela szukają różnic miedzy nimi. |
| | |
| |Nauczyciel korzystajac z wniosków wyciągniętych przez uczniów wprowadza pojęcie |
| |funkcji. |
| | |
| |Jeśli dane są dwa zbiory A oraz B i jeśli każdemu elementowi zbioru A został |
| |przyporządkowany dokładnie jeden element zbioru B, to takie przyporządkowanie |
| |nazywamy funkcją określoną na zbiorze A o wartościach w zbiorze B. |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| |DZIEDZINA PRZECIWDZIEDZINA |
| | |
| |Zbiór A nazywamy dziedziną funkcji, a jego elementy argumentami tej funkcji. |
| | |
| | |
| |. |
| | |
| |Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z różnymi przyporządkowaniami. |
| |Poleca uczniom, aby wybrali te, które są funkcją |
| |i przypięli je na tablicy za pomocą magnesów. Każda grupa uzasadnia swój wybór. |
| |Podaje dziedzinę i zbiór wartości tej funkcji. |
| | |
| |Nauczyciel pyta uczniów w jaki sposób prezentowane funkcje zostały przedstawione. |
|Praca w grupach - |Uczniowie powinni zauważyć, że dana funkcja jest opisana trzema …