Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
TEMAT LEKCJI: Obwody prostokątów i kwadratów.
CELE LEKCJI:
Po zakończeniu lekcji uczeń:
✓ potrafi obliczyć obwód dowolnego wielokąta,
✓ potrafi obliczyć obwód prostokąta,
✓ potrafi obliczyć obwód kwadratu,
✓ potrafi wykorzystać posiadane wiadomości w sytuacjach praktycznych (np. obliczając ile należy kupić siatki, aby ogrodzić prostokątną działkę),
Na lekcji podejmowane są działania zmierzające do:
✓ kształcenia spostrzegawczości i umiejętności precyzyjnego formułowania wniosków,
FORMY PRACY:
• praca indywidualna,
• praca w grupie.
METODY PRACY:
• metoda problemowa,
• pogadanka,
• ćwiczenia.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• krzyżówka,
• karteczki z kolorowymi figurami,
• podręcznik do matematyki,
• ćwiczenia,
• przyrządy geometryczne,
• kolorowa kreda.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Czynności organizacyjne.
Nauczyciel sprawdza obecność i przygotowuje uczniów do lekcji.
Sprawdza i omawia zadanie domowe.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
W ramach wprowadzenia do lekcji uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówkę.
|1 | | | | | | | |
|4 | | | | | | |
POZIOMO:
1) Czworokąt, który ma wszystkie kąty proste.
2) Można je wykonywać w pamięci lub pisemnie.
3) Kąt, który ma więcej niż 90º i mniej niż 180º.
4) Figura, która ma początek, a nie ma końca.
5) Prostokąt, który ma wszystkie boki jednakowej długości.
Osoba, która jako pierwsza rozwiąże krzyżówkę otrzymuje „+” z aktywności. Następnie jeszcze raz wspólnie rozwiązujemy krzyżówkę przypominając podstawowe wiadomości
o prostokątach i kwadratach. Uczniowie otrzymują hasło: „OBWÓD”.
Nauczyciel pyta uczniów z czym im kojarzy się słowo obwód, w jakich sytuacjach mówimy
o obwodzie. Gdyby uczniowie mieli problem z odpowiedzią na to pytanie nauczyciel kieruje do nich pomocnicze pytania: Jakie informacje należy podać sprzedawcy kupując:
- kapelusz (obwód głowy), - koszulę (obwód szyi), - spodnie lub spódnicę (obwód pasa).
Następnie nauczyciel informuje uczniów o tym, iż na dzisiejszej lekcji będą się zajmować obliczaniem obwodów figur geometrycznych, w szczególności zaś obwodami prostokątów
i kwadratów i dyktuje im temat lekcji: „Obwody prostokątów i kwadratów”.
Pod tematem lekcji uczniowie wklejają rozwiązaną krzyżówkę.
3. Obwody prostokątów i kwadratów.
Nauczyciel opowiada krótką historyjkę i zadaje pytanie: Ania otrzymała od swojej babci sześciokątną serwetkę i postanowiła ją obszyć ozdobną tasiemką. W domu ma jednak tylko zwykłą tasiemkę. Wybiera się więc do sklepu, aby kupić ładniejszą. Chce jej kupić nie za dużo, ale i nie za mało – w sam raz. Pomyśl, jak – nie używając centymetra krawieckiego ani linijki – dziewczynka może określić, ile tasiemki potrzebuje? Uczniowie odpowiadają, że Ania może zwykłą tasiemką obwieść brzeg serwetki i odciąć ten kawałek od …