Dodaj publikację
Autor
Joanna Draheim
Data publikacji
2010-02-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
242

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji do klasy 5 na temat porównywania ułamków zwykłych.
 Pobierz (doc, 87,0 KB)

Podgląd treści


mgr Joanna Draheim Zawiercie 2009-10-21
nauczycielka matematyki
MSP nr 4 w Zawierciu

Konspekt lekcji matematyki w klasie V

Dział programowy: Ułamki zwykłe.

Temat: Porównywanie ułamków zwykłych.

Cele operacyjne:
- Uczeń umie porównać ułamki o tych samych mianownikach lub o tych samych licznikach,
- Uczeń umie porównywać liczby mieszane,
- Uczeń umie porównywać ułamki o różnych licznikach i mianownikach,
- Uczeń utrwala pojęcia licznik, mianownik,
- Uczeń określa jaka część całości jest zaznaczona na rysunku,
- Uczeń zaznacza na rysunku część całości.

 Metody:
- burza mózgów,
- ćwiczenia na zastosowanie teorii.

Formy pracy :
-        praca indywidualna,
-    praca z całą klasą.
 
 
Środki dydaktyczne:
- karty pracy,
- kolorowa kreda,
- tablica.

Tok lekcji

Część wprowadzająca.
Sprawdzenie obecności i pracy domowej z poprzedniej lekcji.

Część właściwa.
1. Podanie tematu i celu lekcji.
2. Przypomnienie jak porównujemy ułamki zwykłe o tych samych mianownikach.

Pod każdym rysunkiem napisz jaka część jest zamalowana, oraz porównaj otrzymane ułamki zwykłe.
a)
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |

b)
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |

Po wykonaniu przykładów nauczyciel prosi o przyjrzenie się tym ułamkom i znalezieniu cechy wspólnej ułamków ( jednakowe mianowniki). Następnie uczniowie formułują zasadę porównywania ułamków o jednakowych mianownikach, którą nauczyciel zapisuje na tablicy, a uczniowie do zeszytów:
Jeżeli ułamki mają jednakowe mianowniki, to większy jest ten ułamek, którego licznik jest większy.
3. Przypomnienie jak porównujemy ułamki zwykłe o tych samych licznikach.

Pod każdym rysunkiem napisz jaka część jest zamalowana, oraz porównaj otrzymane ułamki zwykłe.

a)
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |

b)
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |

Po wykonaniu przykładów nauczyciel prosi o przyjrzenie się tym ułamkom i znalezieniu cechy wspólnej ułamków ( jednakowe liczniki). Następnie uczniowie formułują zasadę porównywania ułamków o jednakowych licznikach, którą nauczyciel zapisuje na tablicy, a uczniowie do zeszytów:
Jeżeli ułamki mają jednakowe liczniki, to większy jest ten ułamek, którego mianownik jest mniejszy.
4. Nauczyciel pyta która z …