Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SZKOŁA PODSTAWOWA
W CHORZEWIE
KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. IV
Temat: Ułamki dziesiętne – utrwalenie wiadomości.
Prowadząca: Żaneta Posmyk
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
- zamienia ułamki zwykłe na ułamki dziesiętne i odwrotnie,
- zna jednostki miary, masy,
- porównuje ułamki dziesiętne,
- nazywa cyfry po przecinku w ułamku dziesiętnym,
- zamienia ułamki dziesiętne na wyrażenia dwumianowane i odwrotnie,
- wykonuje działania na wyrażeniach dwumianowanych
- wykonuje zadania we współpracy z innymi.
Typ lekcji: powtórzeniowa, ćwiczeniowa.
Metody pracy: gra ,,Milczek”, ćwiczenia praktyczne, łańcuszek.
Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
- karty z zadaniami dla grup,
- zestaw kart do głosowania,
- zeszyt ćwiczeń.
PLAN ZAJĘĆ
1. Czynności wstępne:
- przywitanie z klasą,
- sprawdzenie listy obecności,
- sprawdzenie pracy domowej.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
3. Realizacja tematu.
4. Podsumowanie wiadomości. Ocena uczniów.
5. Omówienie pracy domowej.
6. Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.
7. Pożegnanie uczniów.
|L. p. |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|1 a) |Przywitanie z uczniami. | |
|b) |Sprawdzenie listy obecności. | |
|c) |Sprawdzenie pracy domowej. | |
|2 |Nauczyciel pyta uczniów, jakie zagadnienia o ułamkach |Uczniowie przypominają sobie, jakimi zagadnieniami się |
| |dziesiętnych omawiali na poprzednich lekcjach.. |zajmowali. |
| | | |
| |Nauczyciel zapisuje temat na tablicy. | |
| | |Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach. |
|3 a) |Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup, po czym daje każdej |Uczniowie losują karteczki z numerem grupy i zajmują |
| |grupie zestaw zadań (załącznik 1) i karty do głosowania |odpowiednie miejsca. |
| |(załącznik 3). Jedną z grup tworzą dwie dziewczynki, które | |
| |otrzymają zestaw zadań dostosowany do ich indywidualnych | |
| |potrzeb (załącznik 2). | |
| | | |
| |Nauczyciel omawia zasady gry ,,Milczek”. Do każdego zadania | |
| |dane są cztery odpowiedzi, przy czym tylko jedna jest | |
| |prawidłowa. Uczniowie muszą rozwiązać zadanie, a następnie | |
| |na znak dany przez nauczyciela podnieść kartę z odpowiednią | |
|b) |literą oznaczającą właściwą odpowiedź, np. A. Za każdą | |
| |prawidłową odpowiedź grupa otrzymuje punkt. Nauczyciel | |
| |sprawdza poprawność odpowiedzi i zapisuje punktację na | |
| |tablicy. Po zakończeniu zadań sumuje punkty. Grupa, która | |
| |zdobędzie najwięcej punktów, otrzyma oceny bardzo dobre. W | |
| |razie potrzeby nauczyciel zarządzi dogrywkę. | |
| | | |
| | |Uczniowie rozwiązują zadania. W odpowiednim momencie |
| …