Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SZKOŁA PODSTAWOWA
W CHORZEWIE
KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. V
Temat: Utrwalenie wiadomości o figurach geometrycznych.
Prowadząca: Żaneta Posmyk
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
- zna rodzaje kątów,
- rozpoznaje i rozróżnia trójkąty,
- rozróżnia czworokąty,
- zna własności figur płaskich,
- posługuje się pojęciami matematycznymi.
Typ lekcji: utrwalająca.
Metody pracy: gry dydaktyczne, praca w grupach.
Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
- karty do pracy w grupach z grami dydaktycznymi.
PLAN ZAJĘĆ
1. Czynności wstępne:
- przywitanie z klasą,
- sprawdzenie listy obecności,
- sprawdzenie pracy domowej.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
3. Realizacja tematu.
4. Podsumowanie wiadomości. Ocena uczniów.
5. Omówienie pracy domowej.
6. Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.
7. Pożegnanie uczniów.
|L. p. |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|1 a) |Przywitanie z uczniami. | |
|b) |Sprawdzenie listy obecności. | |
|c) |Sprawdzenie pracy domowej. | |
|2 |Nauczyciel podaje temat i cele lekcji. |Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach. |
| | | |
| |Nauczyciel dzieli klasę na grupy i omawia zasady gier. | |
|3 |Każda grupa otrzymuje do rozwiązania 4 zadania: |Uczniowie rozwiązują kolejne zadania. |
| |zadanie 1: rozsypywanka – własności czworokątów (załącznik | |
| |1), | |
| |zadanie 2: krzyżówka – figury na płaszczyźnie (załącznik 2),|Po skończonej pracy uczniowie wypowiadają się na temat |
| |zadanie 3: prawda-fałsz – rodzaje i własności kątów |wykonywanych zadań: co było dla nich łatwe, co sprawiło im |
| |(załącznik 3), |największą trudność, nad czym powinni jeszcze popracować. |
| |zadanie 4: domino – rodzaje i własności trójkątów (załącznik| |
| |4). |Gdy wystarczy czasu, uczniowie wykonują zadanie z zeszytu |
| | |ćwiczeń. |
| |Rozwiązaniem każdego zadania jest kolejny wyraz hasła. | |
| |Następne zadanie grupa może otrzymać dopiero po pełnym | |
| |rozwiązaniu poprzedniego. Zwycięża grupa, która w | |
| |najkrótszym czasie rozwiąże wszystkie zadania i poda hasło | |
| |końcowe: ,,Przez rozrywkę do wiedzy” | |
|4 |Podsumowanie wiadomości. |Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, np. ile wynosi |
| | |miara kątów wewnętrznych w trójkącie itp. |
|5 |Zadanie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń. | |
|6 |Rozdanie ankiet. |Uczniowie i rodzice wypełniają ankiety. |
|7 |Pożegnanie uczniów. | |
Załącznik 1.
Zadanie 1. Rozsypywanka
15 elementów należy ułożyć tak, aby utworzyły 5 kół. Na odwrocie każdego koła znajduje się litera oraz jej kolejność występowania w wyrazie.
ROMB PROSTOKĄT RÓWNOLEGŁOBOK
Czworokąt, Czworokąt,
Czworokąt, który ma który …