Dodaj publikację
Autor
Justyna Dułak
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
69

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjum.
 Pobierz (doc, 448,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji

1. Temat: Upraszczanie wyrażeń algebraicznych i obliczanie ich wartości.

2. Data: 05.04.2013r.

3. Klasa i szkoła: kl. III gimnazjum.

4. Cele operacyjne:
Uczeń:
- przekształca wyrażenia algebraiczne do prostszej postaci (redukuje wyrazy podobne, mnoży sumę algebraiczną przez jednomian, mnoży dwie sumy algebraiczne);
- oblicza wartości liczbowe uproszczonych wyrażeń algebraicznych.

5. Metody nauczania:
- pogadanka;
- ćwiczenia „równym frontem”.

6. Środki dydaktyczne:
- podręcznik: A. Drążek, B. Grabkowska; Matematyka wokół nas 3; WSiP 2001;
- zbiór zadań: E. Duvnjak, E. Jurkiewicz; Matematyka wokół nas 3; WSiP 2001;
- podręcznik: E. Duvnjak, B. Kokiernak – Jurkiewicz, M. Wójcicka; Matematyka wokół nas 1; WSiP 2009;
- ksero zadania domowego dla chętnych ze zbioru zadań: E. Duvnjak,
E. Jurkiewicz; Matematyka wokół nas 2; WSiP 2002.

7. Plan lekcji:
a). Czynności organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności, sprawdzenie zadania domowego, przypomnienie o pracy klasowej w piątek);
b). Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji (przekształcenia algebraiczne);
c). Ćwiczenia w upraszczaniu wyrażeń algebraicznych i obliczaniu ich wartości liczbowej;
d). Zadanie pracy domowej (3 przykłady + zad. dla chętnych - ksero).

8. Przebieg lekcji:

|Czynności |Przebieg |Czas |
|a). Czynności organizacyjne. |
| | | |
|Wprowadzenie uczniów do sali. |Dzień dobry. Rozpakujcie się. Identyfikatory przypnijcie w|7 min. |
|Przywitanie się. |widocznym miejscu. | |
|Rozpakowanie się. |Najpierw zaczniemy od sprawdzenia obecności. Kto jest | |
|Sprawdzenie obecności. |dzisiaj nieobecny? | |
| |Kto nie zrobił zadania domowego? Czytamy wyniki. Proszę, | |
|Sprawdzenie zadania domowego. |zacznij Karolina. | |
| |Przypominam, że w piątek piszecie pracę klasową z rachunku| |
| |algebraicznego. | |
|b). Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji. |
| | | |
| |O czym mówiliśmy na poprzedniej lekcji, Mateusz? |4 min. |
| |Jakie przekształcenia poznaliśmy, Damian? Jak | |
| |przekształcimy wyrażenie algebraiczne: 2(x + 1), Asia? Jak| |
| |mnoży się dwie sumy algebraiczne? Jak wyłączyć wspólny | |
| |czynnik przed nawias w wyrażeniu: | |
| |2x – 6y? | |
| |Dzisiaj będziemy kontynuować temat z tym, że dodatkowo po | |
| |przekształcaniu wyrażeń algebraicznych będziemy obliczać | |
| |ich wartość liczbową. | |
| |Zapiszcie temat lekcji. | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Zapisanie na tablicy tematu lekcji: „Upraszczanie wyrażeń | | |
|algebraicznych i obliczanie ich wartości” oraz daty. | | |
|c). Ćwiczenia w upraszczaniu wyrażeń algebraicznych i obliczaniu ich wartości liczbowej. |
| | | …