Dodaj publikację
Autor
Magdalena Kuchta
Data publikacji
2019-10-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dotyczących powstania warszawskiego dla kl. VII - VIII szkoły podstawowej.
 Pobierz (pdf, 506,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć dla klas VII - VIII



Temat: „I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc…” Powstanie warszawskie –
- przyczyny, przebieg i skutki.


CELE:
Uczeń:
- zna daty: 1 VIII 1944, 2 X 1944;
- zna postacie: Stanisława Mikołajczyka, Kazimierza Sosnkowskiego, Tadeusza
Komorowskiego „Bora”;
- wymienia cele akcji „Burza”;
- wymienia cele powstania warszawskiego;
- wyjaśnia pojęcia: akcja „Burza”, godzina „W”;
- wymienia przyczyny niepowodzenia akcji „Burza”;
- wymienia przyczyny klęski powstania warszawskiego;
- wyjaśnia okoliczności powstania planu akcji „Burza”;
- wyjaśnia przyczyny podjęcia decyzji o wybuchu powstania w Warszawie;
- określa stosunek sił Niemców i Polaków przed wybuchem powstania;
- opowiada o przebiegu powstania warszawskiego;
- przedstawia stosunek Stalina oraz aliantów zachodnich do powstania;
- przedstawia skutki powstania warszawskiego;
- podaje argumenty przemawiające za decyzją o wybuchu powstania i przeciw tej decyzji;
- ocenia decyzję o wybuchu powstania.


METODY I FORMY PRACY: wykład informacyjny, rozmowa nauczająca, praca z tekstem
podręcznika, praca z planem, praca z tekstem źródłowym, drzewo
decyzyjne, praca w grupach, praca zbiorowa.


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- podręcznik: T. Maćkowski, Podróże w czasie. Podręcznik do historii dla klasy VIII; tekst

podstawowy, ilustracje,

- prezentacja multimedialna,

- plan Warszawy,

- tekst źródłowy:

- schemat drzewa decyzyjnego,

- flamastry.









Tok lekcji:

Czynności nauczyciela:

Czynności uczniów:

1. Czynności organizacyjno – porządkowe
(powitanie klasy, sprawdzenie obecności).
2. Wstęp

Temat: „I wyszedłeś, jasny synku, z czarną
bronią w noc…” Powstanie
warszawskie - przyczyny, przebieg i
skutki.

Nauczyciel wyjaśnia, iż celem zajęć będzie
omówienie okoliczności podjęcia decyzji o
wybuchu powstania warszawskiego, jego
przebiegu i skutków oraz oceny zrywu.

3. Rozwinięcie

A) Akcja „Burza” na Wileńszczyźnie,

Polesiu i we Lwowie.

i

jej

terenach Polski


Nauczyciel omawia założenia akcji „Burza” na
wschodnich
skutki.
Następnie wyjaśnia przyczyny podjęcia decyzji o
rozpoczęciu powstania w Warszawie. Prezentuje
„Bora”
sylwetki
Komorowskiego, Tadeusza Pełczyńskiego
i
Antoniego Chruściela, jak również stosunek sił
powstańców
(prezentacja
multimedialnej).

dowódców

Tadeusza

i

Niemców

B) Powstanie warszawskie.

Nauczyciel dzieli klasę na grupy i rozdaje
instrukcje.

Grupa I
Na podstawie
tekstu podręcznika (rozdział:
Przyczyny powstania) oraz tekstu źródłowego
(załącznik nr 1) omówcie uwarunkowania
polityczne i militarne, które wpłynęły na podjęcie
decyzji o wybuchu powstania.

Grupa II
Na podstawie planu Warszawy (załącznik nr 2),
podręcznika odtwórzcie przebieg walk podczas
zrywu.


Realizują polecenia nauczyciela dotyczące
czynności organizacyjno – porządkowych.







Uczniowie
słuchają
przekazywanych przez nauczyciela.

uważnie

informacji






Uczniowie uważnie słuchają informacji
przekazywanych przez nauczyciela.














Uczniowie realizują polecenie nauczyciela.
Następnie przedstawiciele grup prezentują
wytwory pracy.









Grupa III
Na podstawie tekstu źródłowego …