Dodaj publikację
Autor
Gabriela Gąsiorek
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
4,80
Pobrań
253

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Terminu „agresja” używa się do opisu bardzo różnorodnych zachowań. Zachowania agresywne to działania skierowane przeciwko przedmiotom lub ludziom wywołującym u jednostki gniew."
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Komentarze

wiola1963, 2008-02-26, ocena:

super opracowanie

Gaba67, 2008-06-14, ocena:

dziękuję

beatrix59, 2010-05-23

świetne zabawy

panizka, 2011-12-06, ocena:

doceniam podjęcie trudnego tematu

Podgląd treści


Agresja w przedszkolu i sposoby jej niwelowania

Terminu „agresja” używa się do opisu bardzo różnorodnych zachowań. Zachowania agresywne to działania skierowane przeciwko przedmiotom lub ludziom wywołującym u jednostki gniew.
O dziecku mówi się , że jest agresywne wtedy , gdy zachowuje się arogancko, wywołuje konflikty, przezywa , skarży, przedrzeźnia, wyśmiewa rówieśników lub osoby dorosłe.
W każdym ujęciu akcentuje się , iż czynności agresywne polegają na szkodzeniu , czynieniu krzywdy , powodowaniu bólu , czyli na postępowaniu niezgodnie z normami i zasadami współżycia społecznego.
Agresywne zachowania są częścią codzienności w przedszkolu podczas zabawy. Przedszkole ma być miejscem dającym poczucie bezpieczeństwa, ma uzupełniać rodzinę jako miejsce zdobywania nowych doświadczeń oraz być szansa znalezienia nowych , zaufanych osób i kolegów. Ale nie jest to miejsce gwarantujące brak konfliktów. Jednak to tu można się nauczyć przezwyciężać je i nauczyć się kompromisu jako cudownego środka na dobre stosunki w grupie.
Wyniki badań wskazują na czynniki wywołujące agresję takie jak:
- niekorzystna atmosfera w rodzinie , będąca wynikiem znacznej impulsywności
i nerwowości dorosłych członków rodziny
- poczucie braku akceptacji szczególnie ze strony matki
- ignorowanie lub tolerowanie przez dorosłych sytuacji agresywnych w stosunku do
słabszych
- autorytatywne metody wychowawcze – surowa dyscyplina , kary cielesne
- duża liczba osób uczestnicząca w wychowaniu dziecka
- przewaga kar w wychowaniu , rzadkie stosowanie wzmocnień pozytywnych ,
stosowanie kar za przejaw agresji
Przyczyn agresywnych zachowań upatruje się także w nadmiernym oglądaniu telewizji i graniu w gry komputerowe. Oglądanie scen filmowych pełnych przemocy wspiera rozwój agresywnych zachowań co jednocześnie powoduje odwrotne oddziaływanie
tzn. dzieci agresywne preferują oglądanie tych scen i identyfikują się z bohaterami , przez co zwiększa się u nich poziom podekscytowania. Negatywne znaczenia ma przede wszystkim niekontrolowane oglądanie telewizji co jest niezwykle ważnym aspektem współpracy z rodzicami.
Zachowania agresywne przejawiają się pod postacią agresji fizycznej, czyli bezpośrednie zadawanie bólu innym osobom. Są to krótkie , gwałtowne wybuchy gniewu w postaci bicia , drapania , gryzienia. Atak nie zawsze skierowany jest na tę osobę , która wywołała agresję. Jeśli przyczyną jest osoba dorosła, agresja kierowana jest na słabsze osoby z otoczenia- rodzeństwo , rówieśnicy, zwierzęta lub wyładowywana jest przez niszczenie przedmiotów.
Jeśli dziecko nie wchodzi w bezpośredni fizyczny kontakt z osobami lub przedmiotami , a powoduje ich cierpienie poprzez wyśmiewanie , złośliwe uwagi , arogancję , skarżenia to określa się to jako agresja werbalna . Wyodrębnia się agresje werbalna kierowaną, gdy dziecko dokucza w sposób otwarty tej osobie, która jest obiektem agresji i wprost do niej kieruje swoje uwagi. Natomiast agresja niekierowana polega na obmawianiu , intrygowaniu , plotkowaniu , skarżeniu- nie jest więc jawna. Dziecko woli ukrywać swoje działanie , ponieważ boi ...