Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Danilewicz
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
57

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Różnorodność środowisk i warunków życia organizmów – utrwalenie. Cel ogólny: Uwzględnienie różnorodności środowisk oraz warunków życia. Utrwalenie opracowanego materiału z zakresu różnorodności środowisk oraz warunków życia.
 Pobierz (doc, 27,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT - KL.V
Temat: Różnorodność środowisk i warunków życia organizmów – utrwalenie.
Cel ogólny:
Uwzględnienie różnorodności środowisk oraz warunków życia.
Utrwalenie opracowanego materiału z zakresu różnorodności środowisk oraz warunków życia.
I. Część wstępna:
- sprawy organizacyjno – porządkowe,
- podanie i zapisanie tematu lekcji
- zapoznanie uczniów z celem lekcji.
II. Część główna – opracowanie tematu lekcji.
1. Przypomnienie terminu – ŚRODOWISKO.
2. Dokonanie podziału środowisk w formie schematu.
- zapisanie na tablicy i w zeszytach;
3. Wymienienie czynników wpływających na zróżnicowanie środowisk.
- uczniowie wymieniają, zapisują na tablicy i w zeszytach.
4. Ucz. uzupełniają tabelę – porównanie warunków środowiska lądowego z wodnym. Ucz otrzymują tabelę częściowo uzupełnioną, w miejsca luk wpisują właściwości środowisk, po uprzednim zgłoszeniu i uzgodnieniu z pozostałymi uczniami.
5. Praca w grupach – 4.
Uczniowie losują zestawy zadań (rozsypanka) oraz polecenia.

ZADANIE

a) Wybierz, rozpoznaj oraz przyporządkuj zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla danego środowiska.
b) Przedstaw i omów zależności pokarmowe między tymi organizmami w formie łańcucha pokarmowego.
Uczniowie słabi (mający problem z pisaniem) otrzymują łatwiejszy zestaw zadania. Z pośród wypisanych zwierząt i roślin wybierają charakterystyczne danemu środowisku i tworzą proste 3-ogniwowe łańcuchy pokarmowe.

6. Wskaż cechy budowy umożliwiające wskazanemu organizmowi (np. owad, ryba, pająk) życie w środowisku – chętni odpowiadają.
III. Część końcowa – pytania problemowe.
Np.:
Jaki typ środowiska występuje w najbliższej okolicy i czym się on charakteryzuje? Jakie są elementy tego środowiska?
Praca domowa: przygotować się do sprawdzianu.

Opracowała: Małgorzata Danilewicz
Nauczyciel Szkoły Podstawowej
Im. kpt. Józefa Kłopotowskiego
w Jacowlanach