Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
RUCH I SIŁY
Ruchem nazywamy zmianę położenia ciała fizycznego względem innego dowolnie wybranego ciała w czasie. Ruch i spoczynek są pojęciami względnymi, to znaczy, że ruch i spoczynek ciała zależą od miejsca (układu odniesienia), z którego je opisujemy.
Ruch jest zjawiskiem powszechnym i obserwujemy go niemal w każdym miejscu: pozorny ruch Słońca, chodzimy, oddychamy, obserwujemy ruch wskazówek zegara itp.
Działem mechaniki, który zajmuje się ruchem jest kinematyka.
Ze względu na sposób zmiany położenia ruch możemy podzielić na:
ruch postępowy
prostoliniowy krzywoliniowy
jednostajny zmienny
jednostajnie niejednostajnie
przyspieszony opóźniony
Cechami ruchu są: tor, droga i przesunięcie.
Ruch ciał jest jednym z dynamicznych skutków oddziaływań.
Działem mechaniki, który zajmuje się oddziaływaniem między ciałami oraz skutkami tych oddziaływań jest dynamika.
Podstawami tej dziedziny są trzy zasady, które od nazwiska twórcy noszą nazwę zasad dynamiki Nwetona.
I zasada dynamiki
Jeżeli na ciało nie działa żadna siła albo siły działające równoważą się, ciało to pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym po linii prostej.
Jako przykład może posłużyć dowolne („nieruchome”) ciało leżące na stole.
Ciężar tego ciała Fg równoważony jest sprężystością blatu stołu Fs. Siły równoważą się i ciało spoczywa. Zmiana stanu ruch może nastąpić dopiero wtedy, gdy zadziałamy dodatkową siłą.
Drugim przykładem jakościowym dotyczącym I zasady dynamiki może być spadające pióro.
Ruch pióra jest ruchem jednostajnym (oczywiście w dużym przybliżeniu ) ponieważ ciężar Fg pióra jest równoważony oporem powietrza F0.
Innym, znacznie lepszym przykładem może być poruszający się, w pionowej rurce szklanej, wypełnionej olejem pęcherzyk powietrza. Pęcherzyk powietrza porusza się ku górze. Mamy tu do czynienia z równowagą siły wyporu działającej na pęcherzyk powietrza oraz siłą oporu spowodowaną lepkością oleju. Ciężar pęcherzyka powietrza jest tak mały, że można go pominąć. Bardzo podobny ruch można zaobserwować, wrzucając do rurki wypełnionej olejem metalową kulkę. Kulka będzie poruszała się w dół. W tym przypadku siła wyporu równoważy siłę grawitacyjną czyli ciężar kulki
W podanych przykładach widać, że jeżeli na ciała będą działać siły równoważące
się to będzie ono spoczywać lub poruszać się ruchem jednostajnym.
Z treści I zasady dynamiki wynika, że przyczyną każdej zmiany stanu ruchu ciała
( prawienie w ruch, zatrzymanie, zmianie kierunku ruchu) jest działanie siły. Ciała chcą utrzymać swój stan ruchu. Poruszające się, chcą dalej się poruszać, ciała spoczywające chcą dalej spoczywać. Własność utrzymywania swego stanu nazywamy bezwładnością. Dlatego też, zasadę tę nazywamy zasadą bezwładności.
Bezwładność ciała zależy od jego masy, tzn. że im większa będzie masa ciała tym trudniej jest to ciało zatrzymać lub poruszyć ...