Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
ELEKTROSTATYKA
Pierwszym człowiekiem, który zauważył, że potarte ciała (bursztyn) zaczynają się inaczej zachowywać był Tales z Miletu. Zmiana zachowania polegała na tym, że niektóre ciała zaczęły się przyciągać a inne odpychać. Dzisiaj to zjawisko nazywamy elektryzowaniem, a ciała, które zmieniły swoje właściwości ciałami naelektryzowanymi. Różność zachowań można wytłumaczyć różnym sposobem elektryzowania. A dokładnie na tym, że na pocierane ciała wpływa lub z nich spływa ładunek elektryczny (porcja elektryczności).
Np.
Dwa potarte o papier pręty szklane odpychają się, dwie potarte rury od odkurzacza (PCW) odpychają się, potarty pręt szklany i rura od odkurzacza przyciągają się.
Znaczy to, że ładunki gromadzące się na szkle i rurze od odkurzacza są różne.
Te, które gromadzą się na rurze od odkurzacza zachowują się podobnie do tych, które gromadzą się na potartym bursztynie nazwano ładunkami ujemnymi, zaś te które gromadzą się na szkle ładunkami dodatnimi.
Elektryzowanie się ciał związane jest z budową drobin, z których zbudowana jest materia zwanych atomami. Atomy zaś, zbudowane są z jeszcze mniejszych cząstek - protonów, elektronów i neutronów. Tylko protony i elektrony wykazują właściwości elektryczne. Poza tym wartości ich ładunków są równe co do bezwzględnej wartości. Ładunki tego samego znaku (jednoimienne) odpychają się, a różnych znaków się (różnoimienne) przyciągają.
Atomy są elektrycznie obojętne ponieważ posiadają taką samą ilość protonów i elektronów.
Obserwując naelektryzowane przedmioty zauważamy, że oddziaływanie widoczne jest tylko wtedy, gdy będą one blisko siebie. Wraz z oddalaniem efekt maleje.
Np. Dwie styropianowe kulki
Możemy również zauważyć, że bardzo silnie naelektryzowane kulki będą oddziaływać na siebie silniej.
Kąt między kulkami zwiększa się w czasie elektryzowania.
Fakt ten bardzo szczegółowo badał C.A.Coulomb i stwierdził, że:
Siła elektrostatyczna działająca między dwoma ładunkami punktowymi jest wprost proporcjonalna do iloczynu tych ładunków i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi.
[pic]
Sformułowanie to nazywa się prawem Coulomba
Badając zachowanie ładunków elektrycznych można zauważyć, że naelektryzowany
jeden elektroskop (listki folii) możemy połączyć przewodnikiem z drugim, podobnym elektroskopem.
Wynik jest następujący: wskazówki elektroskopów są wychylone jednakowo lecz słabiej niż ż pierwszego elektroskopu przed połączeniem..
Wniosek jest następujący:
W układzie izolowanym wartość ładunku elektrycznego pozostaje stała
Ładunek elektryczny znajdujący się na pierwszym elektroskopie rozłożył się na dwóch elektroskopach powodując mniejsze wychylenie listków.
Z elektryzowaniem mamy do czynienia na co dzień. Klasycznym przykładem może być pocieranie kota, gwałtowne rozwinięcie taśmy, pocieranie bamboszami o wykładzinę. Efekty elektryzowania będą tym lepsze im suchsze będzie powietrze. Ładunek elektryczny zgromadzony na ciele naelektryzowanym potrafi przeskoczyć na ciało nienaelektryzowane w postaci iskry ...