Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI
Prowadzący: mgr Barbara Węgiel
Czas: 45 min.
Temat: Moje doświadczanie ojczyzny.
Cele :
• rozbudzenie uczuć patriotycznych,
• wyzwolenie refleksji o znaczeniu ojczyzny w życiu narodu i każdego człowieka,
• rozwijanie wrażliwości i wyobraźni poprzez połączenie oddziaływań elementów muzycznych, plastycznych i poetyckich,
• spowodowanie pogłębionego emocjonalnego odbioru wiersza o ojczyźnie.
Metody:
-realizacja celów metodą techniki dramowej – “mapa topograficzna”, eksponująca
Formy pracy:
-praca zespołowa, indywidualna pracy
Materiały:
-różne materiały do zrobienia mapy topograficznej Polski, nagrania utworów F. Chopina, wiersz T. Różewicza “Oblicza ojczyzny”, kartonowe serca, kartoniki z nazwami polskich miast i miejscowości, z napisami słów – kluczy.
Przebieg lekcji:
ZAANGAŻOWANIE:
Nauczyciel prosi uczniów, aby stanęli w dowolnym miejscu i zamknęli oczy. Włącza muzykę (fragmenty wybranych utworów Chopina) i zachęca młodzież do poddania się melodii i słuchania jej. Nauczyciel prosi uczniów, aby wsłuchując się dalej w muzykę Chopina, pomyśleli, jaki jest ich stosunek do ojczyzny, niech spróbują sobie uświadomić, jakie skojarzenia powstają w ich myśli na słowo “ojczyzna”.
BADANIE:
Uczniowie zostali podzieleni na kilka dni przed lekcją, ich zadaniem było przynieść na lekcję wskazane przedmioty (nie zostali jednak poinformowani do czego przedmioty te będą służyć) Nauczyciel prosi uczniów, aby usiedli w kręgu i w milczeniu obserwowali działania członków poszczególnych grup. W tle słychać muzykę Chopina. Szefowie grup otrzymują zadania (na kartkach).
1. Grupa I miała przynieść długi sznurek ok. 1,5 m. polecenie: Zadanie: Proszę na środku klasy uformować ze sznurka kontur mapy Polski(nauczyciel pomaga, pokazuje wzór)
2. Grupa II – kawałki styropianu, kamyki, zgnieciony papier, brązowa i żółta tkanina. Zadanie: Proszę na mapie konturowej zrobić góry i wrócić na swoje miejsca. (czas: max 5 min.)
3. Grupa III – zielone gałązki, patyki, szyszki, korzenie, liście, kawałki tkanin w różnych odcieniach zieleni. Zadanie: Proszę na mapie zaznaczyć niziny. (czas: 3 min.)
4. Grupa IV – niebieskie wstążki, niebieska folia lub kawałki kartonu w tym kolorze. Zadanie: Proszę zaznaczyć na mapie główne polskie rzeki, jeziora i północną morską granicę. (czas: 3 min.)
PRZEKSZTAŁCANIE:
Nauczyciel czyta wiersz T. Różewicza “Oblicze ojczyzny”.
Nauczyciel:
• w trakcie mówienia pierwszej strofy kładzie na mapie karteczkę z napisem GORZYCE,
• w trakcie mówienia drugiej strofy kładzie na mapie wycięty z brystolu dom, drzewo, płot,
• w trakcie mówienia trzeciej strofy rzuca na mapę kilka gałązek różnych polnych kwiatów, ziół, jabłko itp.
• mówi: “na początku ojczyzna jest blisko / na wyciągnięcie ręki” i układa na mapie karteczki ze słowami: MAMA, TATA, BABCIA, DZIADEK, BRAT, DOM, ULICA, ŁĄKA , LAS, PIES,
• mówi: “dopiero później rośnie / krwawi ...