Dodaj publikację
Autor
Izabela Kuderska
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
129

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Krótki opis postaci św. Marcina i tradycji z nim związanych. W nawiązaniu do tradycji niemieckich, obchodzonych 11 listopada.
 Pobierz (doc, 24,0 KB)

Podgląd treści


11. listopada – dzień św. Marcina

Dobry człowiek

Św. Marcin obchodzi swoje imieniny 11. listopada. Jest on pierwszym świętym
w kościele, który swoją świętość nie zawdzięcza bohaterskiej śmierci jako męczennik, ale który zasłużył na to miano godnym życiem dobrego człowieka.

Jego legenda

Jest mroźny , zimowy dzień. Dzielny żołnierz Marcin kieruje swojego konia na drogę do domu. Właściwie nie jest mu zimno, bo grzeje go ciepły czerwony płaszcz. Nagle spostrzega siedzącego na skraju drogi żebraka. Był on przemarznięty do szpiku kości. Marcin bez chwili wahania zatrzymuje konia
i pomaga biedakowi. Ostrym mieczem dzieli swój płaszcz na pół i jedną jego część wręcza zaskoczonemu żebrakowi. Biedny człowiek był taki szczęśliwy, pragnął odwdzięczyć się jakoś swojemu dobroczyńcy. Marcin nie oczekiwał jednak wdzięczności. Był wręcz zakłopotany, że tylko w ten sposób pomógł biedakowi. Okryty połową płaszcza odjechał swoją drogą. Nie wiedział, że stał się właśnie symbolem miłości bliźniego dla następnych pokoleń.

Imię Marcin

Właściwie imię Marcin (Martinus) pochodzi od imienia boga wojny Marsa. Często tłumaczono je jako „walczący” lub „wojenny”. Dopiero św. Marcin nadał temu imieniu nowe znaczenie. Oznacza wojownika „stającego w obronie dobra i miłości bliźniego”. Imię stało się niezwykle popularne. Również w Polsce - św. Marcin jest m.in. patronem miasta Poznania.

Tradycje w Niemczech

Pochody

Spośród wszystkich świętych, niemieckie dzieci najbardziej kochają
św. Marcina. Dlatego jego imieniny (11. listopada) są dla nich wielkim świętem. Tradycją tego dnia są pochody dzieci z zapalonymi lampionami. Chodzą z nimi od domu do domu śpiewając marcińskie piosenki. W zamian otrzymują od gospodarzy słodycze, ciastka lub owoce.

Gęsi św. Marcina

Legenda mówi, że Marcin z powodu swojego dobrego serca stał się bardzo szybko powszechnie znany i kochany. Wszyscy chcieli mieć go obok siebie. Gdy zmarł biskup z Tours, postanowiono uczynić Marcina jego następcą. Marcin zawstydzony schował się w domku gęsi. Mieszkańcy szukali go wszędzie. Gdy się ściemniło szukali go nadal z latarniami. W końcu gęsi zdradziły miejsce jego pobytu głośnym gęganiem. Marcin został biskupem w Tours.
Tradycją do dziś zostały pochody z latarniami i spożywanie tego dnia pieczonych gęsi – zdrajczyń jego kryjówki.

KONKURS! KONKURS! KONKURS! KONKURS! KONKURS!

Odpowiedz na pytania!

1) Jakie znane osoby noszą imię Marcin? Dlaczego stały się sławne?
2) Czy znasz polskie tradycje/przysłowia związane ze św. Marcinem?

Odpowiedzi na te pytania proszę składać do p. Izabeli Kuderskiej do końca listopada. Najciekawsze prace zostaną opublikowane i nagrodzone!