Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć zintegrowanych
Ośrodek tematyczny: Wakacyjny, letni czas.
Temat dnia: Czas zabaw i słońca.
Zapis tematu w dzienniku lekcyjnym:
Swobodne wypowiedzi na temat letniego wypoczynku, ustalenie rad wakacyjnych. Grupowanie rzeczy zabieranych na wakacje ( rzeczowniki) Wskazywanie na mapie miejsc wakacyjnych wyjazdów, opisywanie i malowanie krajobrazu. Opisywanie postaci lata na podstawie wiersza pt. „Lato – urwis mały”. Utrwalenie zasad pisowni i poznanych części mowy. Powtórzenie i utrwalenie – działania w zakresie 10000.
Cel główny: - Pisze na temat i zgodnie z celem , posługując się formą wypowiedzi pisemnej jaką jest opis postaci fantastycznej. (2.1b)
- Dba o układ graficzny, czytelność i estetykę zapisu ( 2.5 c)
- Wyraża własne opinie i próbuje je uzasadnić wyjaśniając swoje stanowisko, używa odpowiednich argumentów.( 3.4)
-Rozumie potrzebę stosowania zasady bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia i postępowania w środowisku przyrodniczym.( 5.8b,c,e)
- Wykonuje obliczenia dotyczące pieniędzy (5.3 g)
- Ustala sposób rozwiązania zadania oraz prezentacji tego rozwiązania( 3.8)
Cele operacyjne : Uczeń potrafi:
- buduje dłuższą wypowiedź na temat swoich planów wakacyjnych,
- orientuje się na mapie Polski,
- szereguje rady wakacyjne według ich ważności i uzasadnia swoje stanowisko,
- opisuje fantastyczną postać,
- przepisuje poprawnie tekst do zeszytu,
- dobiera właściwie przymiotniki do określenia cech osób i zjawisk,
- rozróżnia rzeczowniki i czasowniki i potrafi zastosować je w wypowiedzi pisemnej i ustnej,
- stosuje zdobyte wiadomości matematyczne w obliczeniach oraz rozwiązywaniu zadań.
- rysuje krajobraz wakacyjnych wypraw
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa
Metody pracy: rozmowa kierowana, praca z książką, metoda ćwiczeń praktycznych ,metoda eksponująca, „ mini debata”, „ burza mózgów”.
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, „ pociąg matematyczny” i zadania dla każdego z uczniów , mapa Polski, kartki w kształcie walizek, postać Lata, karty pracy do wykonania opisu, treść opisu w całości do przepisania w zeszycie, papierowe worki z szarego papieru, zestaw rad wakacyjnych dla poszczególnych grup w klasie, diagram w kształcie „diamentu”, ilustracje do zadania z treścią.
Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci – witamy się różnymi częściami ciała – łokciem, ręką, głową, kolanem, plecami itp.
2. Zabawa relaksacyjno – matematyczna „ Kto pojedzie pociągiem matematycznym na wakacje”
Nauczyciel wywiesza na tablicy pociąg z tyloma okienkami ile jest dzieci. Na kartkach przygotowuje dla każdego ucznia jedno działanie matematyczne. Uczniowie kolejno losują kartki, rozwiązują działania i przypinają do okienek w wywieszonym na tablicy pociągu
Uczeń który wykonał zadanie „wsiada” do pociągu wakacyjnego.
3. Powtórzenie i utrwalenie działań arytmetycznych w zakresie 10000.
- samodzielne rozwiązanie zadania nr. 1,2 – odczytanie hasła – WAKACJE TUŻ, TUŻ!
4. Wskazywanie na mapie miejsc, do których pojadą lub chciałyby pojechać dzieci – praca z mapą. Określanie krajobrazu ...