Dodaj publikację
Autor
JAROSŁAW GRYTKA
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
275

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji poświęcony jest uroczystościom Andrzejkowym w Świetlicy Szkolnej.
 Pobierz (doc, 30,5 KB)

Podgląd treści


mgr Jarosław Grytka
wychowawca świetlicy
Zespołu szkolno-Przedszkolnego Nr 1
SP 113
Wrocław ul.Zemska 16 c

TEMAT: Świetlicowe Andrzejki.

Data:30.11.2007 r.

Miejsce: Świetlica szkolna Gr.VII

Czas zajęć: 3 godziny

CELE:
✓ Zapoznanie dzieci z tradycjami oraz wróżbami związanymi z kultem Św. Andrzeja.
✓ Integracja grupy świetlicowej.
✓ Kształtowanie umiejętności pracy w grupie oraz utożsamiania się z grupą świetlicową..
Środki dydaktyczne:
➢ Kolorowe karty
➢ Wosk
➢ Klucz
➢ garnek
➢ But
➢ miska z wodą

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci na Świetlicowych Andrzejkach.
2. Wzajemne zapoznawanie się z historią i tradycja obchodzenia Andrzejek.

Magicznym dniem, w którym wszystkie wróżby sprawdzają się, jest między innymi Wigilia św. Andrzeja, zwana potocznie „Andrzejkami” (obchodzona w wieczór lub noc
z 29 na 30 listopada).
Wróżby te były znane jako „Jędrzejki” lub „Jędrzejówki” we wszystkich rejonach Polski, a także w innych państwach Europy, przede wszystkim Środkowej i Zachodniej. Tak jak Polki, odprawiały je pragnące wyjść za mąż dziewczęta z terenu obecnych Niemiec i Szwajcarii niemieckiej, Słowacji i Czech, w Rosji, na Ukrainie i Białorusi oraz Rumunii. Znane były również w krajach śródziemnomorskich, zwłaszcza na greckich wyspach Sporadach. Pomimo tak szerokiego zasięgu występowania, pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest dokładnie wyjaśnione. Wiadomo jednak, że w Europie na dobre przyjęły się w XII wieku. Do Polski przywędrowały w XVI wieku. Istnieje hipoteza, że zwyczaj ten ma związek z przedchrześcijańskimi, jesienno- zimowymi obchodami ku czci zmarłych. Wierzono, że w tym okresie dusze zmarłych mogły nawiązać łatwiej kontakt z żywymi ludźmi. Sądzono, że duchy błąkające się po Ziemi w długie jesienne i zimowe wieczory, dzięki swej nadprzyrodzonej mocy i wiedzy mogły przed śmiertelnikami uchylić rąbka tajemnicy związanej z ich przyszłością. Według niektórych uczonych kolebką tych wróżb jest starożytna Grecja (wskazuje na to pochodzenie imienia Andrzej od greckiego Andress i słów „aner” oraz „andros” - co oznacza mąż, mężczyzna).

3. Wróżba „Lanie na wodę roztopionego wosku”.
Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą było lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oświetloną ścianę.
I tak : anioł oznaczał szczęście, gwiazda - powodzenie, kwiat - smutek, orzeł - osiągnięcie zamierzonych celów, a serce - wielką miłość.
4.Wróżba „ Karteczki z życzeniami”.
Karteczki z życzeniami. Do dużego naczynia ze szkła wrzuć kilka kartek z zapisanymi na nich życzeniami. Potem powoli wlej do naczynia zimną wodę. Te karteczki, które wypłyną na wierzch, wskażą marzenia, które się spełnią w najbliższym czasie. Te, które opadną na dno, niestety szybko nie zostaną zrealizowane.
5.Wróżba „Odczytywanie przyszłości Buty za ...