Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
dla dzieci 5-6 letnich
OPRACOWANY I PRZEPROWADZONY
PRZEZ MGR EDYTĘ GAWLIK
w dniu 21 listopada 2007r.
Tematyka kompleksowa: Poznajemy urządzenia elektryczne.
1. TEMAT: „Pstryk”.
Cele:
➢ Zapoznanie dzieci z urządzeniami elektrycznymi
➢ Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych
➢ Zapoznanie dzieci z zastosowaniem prądu elektrycznego (światło, ciepło) i dwóch źródeł prądu ( bateria elektryczna, gniazdo sieci elektrycznej)
➢ Rozwijanie zainteresowań technicznych
➢ Poszerzanie czynnego słownika dzieci
Metody:
słowna, pokazu i obserwacji, praktycznego działania
Formy pracy:
grupowa
Pomoce dydaktyczne:
tekst wiersza J. Tuwima „Pstryk”, miś, zabawka dla misia, latarka elektryczna, baterie różnego kształtu i wielkości, szarfy w 2 kolorach, bębenek, dzwoneczek, napisy urządzeń elektrycznych świecących, grzejących i silnikowych
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Już od samego rana nauczycielka oprowadzała dzieci po przedszkolu i zapoznawała ich z urządzeniami elektrycznymi, ich nazwami, sposobem działania i bezpiecznym korzystaniem z nich.
2. Następnie zapoznały się z misiem- gaptusiem. Poznały jego imię i przyczyny dla których tak właśnie został nazwany. Nauczycielka zaproponowała aby miś został w przedszkolu i uczestniczył w zajęciach i zabawach.
3. Podczas śniadania nauczycielka niepostrzeżenie schowała misia.
4. Zajęcie rozpoczęło się od poszukiwania misia. Jedno z dzieci odnalazło go w ciemnym kącie.
5. W rozmowie z misiem dzieci dowiadują się, że miś szukał tam zagubionej zabawki. Niestety nie odnalazł jej, ponieważ w kącie było zbyt ciemno.
6. Nauczycielka zapoznaje dzieci z wierszem J. Tuwima pt: „Pstryk”. Po wysłuchaniu i omówieniu wiersza, dzieci wytłumaczyły i zademonstrowały misiowi, w jaki sposób można rozproszyć ciemność.
7. Podsumowaliśmy wspólnie nasze wiadomości: prąd płynie do lampy przewodem, tj. po drucie i „pracuje” w żarówce- żarówka świeci
8. Przypomnieliśmy też sobie, że prąd wytwarzany jest w fabryce prądu- elektrowni (dzieci dowiedziały się o tym już wcześniej na zajęciach z ekologii).
9. Podkreśliłam, że prąd elektryczny jest niebezpieczny i zapoznałam dzieci z zasadami bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.
10. Następnie poznaliśmy drugie źródło prądu- baterie elektryczną. Wróciliśmy do historii misia i szukaną przez niego zabawką. W rozmowie z dziećmi wyniknął problem: w jaki sposób odnaleźlibyśmy zabawkę, gdyby prąd z elektrowni nie płynął? Wytłumaczyliśmy misiowi, dlaczego latarka, choć nie jest połączona z elektrownią, to jednak świeci. Pomogłam dzieciom wyjaśniając, że bateria umieszczona wewnątrz latarki jest taka „małą elektrownią”, wytwarzającą mały, bezpieczny prąd i dzięki temu żarówka w latarce świeci.
11. Dzieci oglądały rożne typy baterii elektrycznych. Porównywały ich kształt, wielkość, grubość.
12. Zajęcia zakończyła zabawa ruchowa „Duża elektrownia i mała elektrownia- baterie elektryczne”. Dzieci otrzymały szarfy w 2 kolorach. Poruszały się po ...