Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
dla dzieci 5-6 letnich
OPRACOWANY I PRZEPROWADZONY
PRZEZ MGR EDYTĘ GAWLIK
w dniu 02 stycznia 2008r.
Tematyka kompleksowa: Opieka nad ptakami i zwierzętami podczas zimy.
1. TEMAT: „Gawronek poznaje zimę”.
Cele:
➢ Doskonalenie analizy fonemowej wybranych wyrazów
➢ Rozwijanie spostrzegawczości słuchowej i wzrokowej
➢ Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
➢ Obserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku (ochronna rola pokrywy śniegowej, zmiany w zachowaniu i wyglądzie zwierząt, konieczność dokarmiania zwierząt z nadejściem mrozu i śniegu)
➢ Kształtowanie postawy opiekuńczej w stosunku do zwierząt
➢ Zapoznanie dzieci ze znakami interpunkcyjnymi- . , : ? !
➢ Doskonalenie techniki czytania
Metody:
słowna, oglądowa, , glottodydaktyki
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
tekst opowiadania Hanny Zdzitowieckiej „Gawronek poznaje zimę”, historyjka obrazkowa, obrazki ptaków, napisy, książki przyrodnicze, kartoniki ze znakami interpunkcyjnymi- . , : ? !, alfabet.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Nauczycielka od samego rana wita przychodzące dzieci i rozdaje im
zeszyty. Wyjaśnia dzieciom, iż ich zadaniem jest pisanie litery „sz” w liniaturze, ładnie i bez pospiechu. Następnie zaprasza dzieci na dywan i dokonuje z nimi analizy fonemowej słów 3 i 4 fonemowych.
2. Przed zajęciami głównymi nauczycielka zachęca dzieci do wspólnych ćwiczeń
i zabaw porannych nr 17.
3. Nauczycielka wprowadza dzieci do tematu zajęć opowiadaniem Hanny Zdzitowieckiej pt: „Jak Gawronek poznaje zimę”. (załącznik)
4. Po uważnym wysłuchaniu opowiadania, nauczycielka prosi dzieci, aby ułożyły historyjkę obrazkową według kolejności.
5. Następnie odbywa się rozmowa z dziećmi dotycząca:
o cech pogody zimowej
o sytuacji ptaków w nowej porze roku
o wyglądu i zwyczajów gawrona i innych spotykanych w naszej okolicy ptaków- nauczycielka przywiesza na tablicy zdjęcia ptaków oraz ich nazwy, dzieci mają za zadanie odpowiednio dopasować obrazki do napisów
o budowy ptasiego pióra
6. Zabawa bieżna "Ptaszki". Dzieci są w przysiadzie obok swoich leżących woreczków (gniazdka). Na hasło - "ptaszki z gniazd" - dzieci swobodnie krążą w różnych kierunkach naśladując lot ptaków, a na hasło - "do gniazd" - przysiadają przy dowolnym woreczku. Kilkakrotne powtórzenie zabawy.
7. Nauczycielka wiesza na tablicy kartoniki ze znakami interpunkcyjnymi tj. . , : ? !
Pyta dzieci czy znają te znaki? Nauczycielka kolejno objaśnia charakter i podstawowe funkcje każdego z wymienionych znaków oraz podaje przykłady ich zastosowania.
8. Na zakończenie zajęć nauczycielka zadała dzieciom pytanie: co lubią ptaki? Zadaniem dzieci jest odczytywanie haseł z tablicy z uwzględnieniem w/w znaków.
2. TEMAT: Wiem do czego służą kalendarze i w jaki sposób zaznaczono na nich dni, tygodnie i miesiące.
Cele:
➢ Zapoznanie dzieci z różnymi kalendarzami: kalendarze- notesy, kalendarze zdzierane, kalendarze planszowe.
➢ Odnajdowanie ważniejszych dla dzieci dat: Dzień Dziecka, Nowy Rok, Dzień Babci ...