Dodaj publikację
Autor
Maria Pietrzak-Kumor
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
462

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej ułożony został dla uczniów kl. VI szkoły podstawowej. Zawiera treści patriotyczne dotyczące symboli narodowych. Scenariusz otrzymał wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Zainteresowanym wykorzystaniem scenariusza mogę przesłać gotowe prezentacje.
 Pobierz (doc, 70,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Z ZAKRESU WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO

Autor pracy:
mgr Maria Pietrzak-Kumor
nauczyciel kontraktowy
Szkoła Podstawowa w Witnicy

Witnica 2007

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Z ZAKRESU WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO

Nauczyciel: mgr Maria Pietrzak-Kumor
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. J. Wybickiego w Witnicy
Lekcja: wychowawcza w klasie VI

TEMAT: CHOĆ ZNAM SWOJE SYMBOLE , NADAL CHĘTNIE SIĘ O NICH SZKOLĘ.

Cele lekcji:
ogólne:
- przypomnienie podstawowych wiadomości na temat polskich symboli narodowych

operacyjne: uczeń:
- pracuje na lekcji aktywnie, chętnie zgłasza swoje pomysły i odpowiedzi
- rozpoznaje wizerunek ważnej postaci historycznej - J. Wybickiego; wie, kim on był i czym się zasłużył dla Polaków
- wymienia symbole narodowe i potrafi krótko je scharakteryzować
- zna historię symboli narodowych i wskazuje na zmiany, jakie dokonały się na przestrzeni wieków
- potrafi dokładnie omówić treść hymnu narodowego
- wie, kto i kiedy napisał tę pieśń
- zauważa różnicę pomiędzy oryginalną wersją „Pieśni Legionów”, a obecnym hymnem
- rozumie, dlaczego właśnie „Mazurek Dąbrowskiego” wybrano na hymn państwowy oraz wie, kiedy to się stało
- poznaje inne utwory o tematyce patriotycznej „kandydujące” do miana hymnu narodowego

Organizacja pracy (metody i formy):
- podające: wykład informacyjny
- aktywizujące: heureza, praca w grupach (układanie puzzli)
- eksponujące: pokaz multimedialny

Materiały (środki dydaktyczne):
- portret J. Wybickiego podzielony na części (postać puzzli)
- projektor i ekran umożliwiające zaprezentowanie wizualne (pokaz multimedialny ukazujący historię symboli narodowych, opracowany przez p. Zbigniewa Syskę)
- odtwarzacz CD i płyty z nagraniami: „Bogurodzicy”, „Roty” (Konopnickiej) oraz hymnem państwowym

Wyjaśnienie:

Tematyka patriotyzmu nie jest uczniom obca, a tym bardziej są im dobrze znane fakty dotyczące życia i działalności Józefa Wybickiego oraz wiadomości ogólne dotyczące symboli narodowych. Dzieje się tak dlatego, gdyż szkoła, w której uczę nosi imię J. Wybickiego, wobec powyższego tematy związane z tą postacią i hymnem narodowym przerabiali rokrocznie na lekcjach wychowawczych. Ponadto tradycją naszej szkoły jest udział przedstawicieli każdej klasy w konkursie wiedzy o Patronie z okazji Dnia Patrona. Zatem ten fragment lekcji, który został poświęcony autorowi hymnu i samej pieśni jest dla większości uczniów raczej powtórkowy.
Nauczyciel prowadzący taką lekcję może odwoływać się do wiedzy uczniów, lecz jeśli temat ten nie jest im tak dobrze znany, jak w przypadku moich uczniów, prowadzący zajęcia może te informacje przedstawić osobiście, w formie wykładu lub przygotować prezentację multimedialną.

Tok lekcji:

|Czynności nauczyciela |Czynności ucznia / |Czas realizacji |
| |Przewidywane odpowiedzi | |
|1. Sprawy organizacyjne |---------- |5 min. |
|(sprawdzenie obecności, sprawy bieżące klasy) | | |
|2. Przedstawienie uczniom tematu przewodniego i celów |---------- |1 min. |
|lekcji: Po tej lekcji będziecie pamiętać: | | |
|- kim jest dla nas J. Wybicki | | |
|- dlaczego powinniśmy o nim ...