Dodaj publikację
Autor
Renata Dykier
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
108

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przeznaczony jest do zrealizowania w klasie I gimnazjum.
 Pobierz (doc, 294,5 KB)

Podgląd treści


mgr Renata Dykier

Konspekt lekcji matematyki klasie I gimnazjum

I. Dział programowy -”Procenty”.

II. Temat: ”Odczytywanie i sporządzanie diagramów procentowych”.

III. Cele operacyjne lekcji:
Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi:
➢ narysować kąt środkowy o danej mierze,
➢ sporządzać diagramy procentowe prostokątne, kołowe i słupkowe,
➢ odczytywać diagramy procentowe.

Formy :
➢ praca indywidualna,
➢ praca w grupach,
➢ praca zbiorowa z całą klasą.

Metody: ćwiczenia
pogadanka

Przebieg lekcji:
1. Omówienie tematu i celów lekcji.
2. Przypomnienie pojęcia procentu jako setnej części całości oraz sposobu zamiany ułamków na procenty. Następnie uczniowie oglądają przyniesione przez siebie wycinki z gazet przedstawiające różnego rodzaju diagramy.
3. Wprowadzenie pojęcia diagramu procentowego prostokątnego. Uczniowie otrzymują i rozwiązują zadanie 1.
Zad. 1) Podaj jaką część prostokąta zamalowano.
a)

b)

c)

d)

Określ jaki procent prostokąta zamalowano.

4. Wspólne omówienie rozwiązania zadania 1.
5. Rozwiązanie w parach zadania 2.
Zad. 2) Spośród 240 uczniów pewnego gimnazjum 60 dojeżdża autobusem, 24 pociągiem 84 rowerem, a reszta dochodzi pieszo. Określ procentowo każdą z grup, która w różny sposób przybywa do szkoły. Przedstaw tę sytuację na diagramie prostokątnym.
6. Omówienie i przedstawienie rozwiązania na foliogramie.
7. Wprowadzenie do pojęcia diagramu procentowego kołowego.
Nauczyciel przypomina pojęcie kąta środkowego. Uczniowie rozwiązują zadanie 3.
Zad. 3) W kole zaznacz kąt środkowy, który stanowi:
a) 45% kąta 3600
b) 120% kąta 3600
c) 15% kąta 3600
Uczniowie odpowiadają na pytanie: „Kątowi środkowemu o jakiej mierze odpowiada 1% koła?”, a następnie rozwiązują zadanie 4.
Zad. 4) Każdy spośród 300 uczniów gimnazjum podczas śniadania pije jeden z napojów: herbatę, mleko, kakao, sok. Przedstaw sytuację na diagramie procentowym kołowym jeśli:
➢ herbatę pije 60 osób
➢ mleko pije 45 osób
➢ kakao pije 15 osób
➢ sok pije 180 osób. Omówienie rozwiązania.
8. Praca w grupach
Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy i rozdaje różne opakowania.
Zadaniem uczniów jest na podstawie informacji na opakowaniach przedstawić na diagramie kołowym informacje dotyczące zawartości procentowej składników odżywczych i witamin w soku.
Chętni uczniowie prezentują swoje prace na forum klasy i zostają ocenione, a pozostałe oddają do sprawdzenia nauczycielowi.
9. Podsumowanie lekcji i omówienie zadania domowego.
Uzupełnij diagram: kołowy i prostokątny tak, aby przedstawiały ten sam rozkład procentowy.

-----------------------
| | | | | | | | | | |

| | | | | | | | | |

| | | | | |

| | | | |

[pic]

| | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | |