Dodaj publikację
Autor
Wiesław Dykier
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
252

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wykorzystanie urządzeń i materiałów powszechnie dostępnych do demonstracji wybranych praw fizyki w gimnazjum - oddziaływania.
 Pobierz (doc, 4,0 MB)

Podgląd treści


Wykorzystanie urządzeń i materiałów powszechnie
dostępnych do demonstracji
wybranych praw fizyki w gimnazjum
„ ODZIAŁYWANIA”

Fizyka jest nauką przyrodniczą, zajmującą się badaniem zjawisk przyrody, a także budową i właściwościami ciał, które w nich uczestniczą. Głównym jednak celem tej nauki jest odkrywanie praw rządzącymi tymi zjawiskami. Znajomość tych praw ma zasadnicze znaczenie dla człowieka, gdyż pozwala mu lepiej rozumieć swoje otoczenie, a także cały świat materialny. Dzięki tej wiedzy możemy przewidywać wydarzenia i nimi kierować.
Badania naukowe polegają na prowadzeniu obserwacji i wykonywaniu celowych doświadczeń przy użyciu różnych przyrządów pomiarowych. Nie mniej ważnym elementem badań jest analiza i opracowanie wyników tychże eksperymentów. Język opracowań naukowych różni się od języka potocznego; fizycy używają słów o ściśle określonym znaczeniu tzw. terminów naukowych. Do takich podstawowych terminów naukowych należy pojęcie ciała fizycznego:

Ciało fizyczne jest to pojedynczy obiekt rozpoznawalny, stanowiący przedmiot badań.

Drugim nie mniej ważnym terminem jest pojęcie substancji fizycznej, którą można określić jako:
Substancja jest to jednolity rodzaj materii o określonym składzie chemicznym.

Dzięki zdolności spostrzegania i rozumowania człowiek zaczął dokładnie obserwować i badać zjawiska przyrody oraz wykorzystywać je do własnych celów. Z obserwacji wynikało, że w przyrodzie nieustannie zachodzą różne przemiany, a mimo to panuje w niej ład i porządek. Przemiany te podlegają pewnym regułom, które nazywamy prawami przyrody.
Ciekawość i chęć poznania struktury wszechświata sprawiły, że badania naukowe i obserwacje wykroczyły poza Ziemię i objęły przestrzeń kosmiczną. Dziś wiemy, że jesteśmy tylko częścią wszechświata, w którym zjawiska przebiegają zgodnie z prawami odkrytymi i sprawdzonymi na Ziemi.
W przyrodzie, technice, a także w życiu codziennym obserwujemy różne przemiany. Przede wszystkim obserwujemy ruchy ciał, czyli zmianę ich wzajemnego położenia. Poruszają się ludzie, kręcą się koła, fruwają ptaki, wieją wiatry, padają deszcze, uderzają pioruny.
Dostrzegamy także zjawiska innego rodzaju: na przykład zmianę dnia i nocy, wzrost roślin i zwierząt, zamarzanie i parowanie wody, topnienie lodu czy kwitnienie roślin.
Większość tych przemian zachodzi bez udziału i woli człowieka i wywołuje rozmaite zmiany w jego otoczeniu.
Jednak, coraz więcej zmian w otoczeniu, zachodzi z woli i pod wpływem działalności człowieka. Człowiek buduje domy, mosty, kanały, tamy, fabryki, uprawia ziemię, kopie piłkę itd.
U podstaw tych wszystkich przemian leżą wzajemne oddziaływania różnych obiektów, często polegające na bezpośrednim kontakcie przedmiotów. Jeżeli bierzemy bezpośredni udział w tych oddziaływaniach, to możemy odczuwać je na przykład jako popchnięcie lub pociągnięcie.

Oddziaływania - wywieranie wzajemnego wpływu ciał na siebie.

Oddziaływania w najprostszy sposób możemy podzielić na:

1. grawitacyjne,

1. sprężyste,

2. magnetyczne,

3 ...