Dodaj publikację
Autor
Joanna Lech
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
425

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji realioznawczej języka niemieckiego do wykorzystania w okresie             Świąt Bożego Narodzenia. Temat: Weihnachten.             Wir singen Weihnachtslieder. Typ szkoły: gimnazjum                         
 Pobierz (doc, 342,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI W KL. IB

1. Temat: Weihnachten- Wir singen Weihnachtslieder.(Śpiewamy kolędy).

2. Cele ogólne:

a) poznawczy: zapoznanie uczniów z historią powstania kolędy: „Cicha noc”
(Stille Nacht) oraz „Sanna” (Schlittenfahrt), zwrócenie uwagi na
podobieństwa i różnice tłumaczeniowe z języka niemieckiego na
język polski w/w kolęd

b) kształcący: rozwijanie u uczniów komunikacji językowej wyrażającej się
w śpiewaniu w/w kolęd w języku niemieckim i polskim, na bazie
poznanych tekstów i genezy powstania tych utworów

c) wychowawczy:
zwrócenie uwagi na kształtowanie się komunikacji językowej
wśród uczniów i motywacji uczenia się języka niemieckiego,
przybliżenie uczniom tradycji śpiewania kolęd w całym świecie
chrześcijańskim

3. Cele operacyjne:

Uczeń powinien:

• znać: podstawowe wiadomości dotyczące zwyczajów i tradycji
śpiewania kolęd w kulturze chrześcijańskiej,

• rozumieć: wpływ kształtowania się i pielęgnowania śpiewania kolęd w kulturze chrześcijańskiej aż po wiek XXI, znaczenie na
powstawanie kolęd rodzimych, najpopularniejszej i najbardziej
znanej na całym świecie kolędy: „Cicha noc, święta noc”, której
wymowa ma charakter uniwersalny i niepowtarzalny,

• umieć: opanować i komunikatywnie stosować w śpiewaniu teksty kolęd:
”Cicha noc, święta noc” w języku polskim i niemieckim oraz kolędy: „Schlittenfahrt” w języku niemieckim,

4. Metody: komunikatywna, praca w plenum

5. Środki dydaktyczne:

kserokopie tekstów w/w kolęd, kserokopie portretów autorów kolędy: „Cicha noc, święta noc” oraz miejscowości Oberndorf,
kaseta audio z nagraniami w/w kolęd, magnetofon
źródło informacji: http://www.gogle.pl/Oberndorf

6. Tok lekcji:

a) czynności organizacyjno – porządkowe:

❖ Nauczyciel pozdrawia klasę:

(N): Guten Tag!
(U): Guten Tag!
(N): Setzt euch, bitte!

❖ Nauczyciel poleca dyżurnemu klasy napisanie daty i tematu lekcji na tablicy:

(N): Wer hat heute Ordnungsdienst?
(N): Bitte, komm an die Tafel und schreibe das heutige Datum, die Nummer
der Lektion und das heutige Thema!

(N): Das heutige Thema lautet: Weihnachten- Wir singen Weihnachtslieder. (Śpiewamy kolędy).

❖ Sprawdzenie listy obecności uczniów:

(N): Sind heute alle da? Wer fehlt heute?

❖ Sprawdzenie pracy domowej

❖ Moment konwersacyjno- powtórzeniowy

❖ Przebieg lekcji:

❖ Nauczyciel informuje uczniów o nauce dwóch kolęd niemieckich, takich jak: „Cicha noc, święta noc” oraz „Schlittenfahrt” w języku niemieckim.
Rozdaje uczniom kserokopie tekstów w/w kolęd, czyta na głos teksty kolęd
w języku niemieckim i tłumaczy na język polski

(N): Das heutige Thema lautet: Weihnachten- Wir singen Weihnachtslieder. (Śpiewamy kolędy).

Nauczyciel zwraca się do uczniów z pytaniami, Np.:

(N): Jakie nazwy kolęd polskich są wam znane?

(N): Jaka jest najbardziej popularna kolęda, grana i śpiewana na całym świecie?
Z pewnością znacie kolędę w przekładzie na język polski pod tytułem:
„Cicha noc, święta noc ...