Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji języka polskiego
Klasa IV a- integracyjna
Data:
Nauczyciel wiodący- Marta Berger, nauczyciel wspomagający Romana Sworacka
Temat: Jak można zagrać w misie- patysie?
Układamy reguły gry na podstawie fragmentu ksiązki pt. Kubuś Puchatek .
Cele główne lekcji
dla uczniów z upośledzeniem umiarkowanym, -
W zakresie funkcji poznawczych
• Wspomaganie rozwoju spostrzegania,
• Wspomaganie rozwoju czytania ze zrozumieniem tekstu literackiego,
W zakresie komunikowania się
• Odczytywanie komunikatów, głośne i wyraźne nazywanie ich i dopowiadanie na nie.
Cele szczegółowe
Ćwiczenie wykonywania poleceń typu:
-daj, weź, chodź, przeczytaj, napisz,
Cele główne:
-
Cele szczegółowe
Uczeń potrafi
-czytać ze zrozumieniem tekst prozatorski,
- wybierać informacje związane z bohaterami i okolicznościami wydarzeń,
- formułować zasady dobrej, udanej zabawy,
- zapisać regułę gry,
Materiał literacki: Fragment tekstu A.A. Milne
Płyta z nagraniem tekstu, ilustracje z Kubusiem Puchatkiem, puzzle, wzorcowe reguły gry,
Karty pracy,
Formy i metody pracy na lekcji:
Głośne czytanie ze zrozumieniem , burza mózgów,
Praca w grupach , praca indywidualna, elementy dramy, runda bez przymusu , niedokończone zdanie,
Tok lekcji:
Część wstępna
1. Na stoliku nauczyciel rozmieszcza zabawki- bohaterów Chatki Puchatka
Pytania wstępne:
Czy poznajecie tych bohaterów? Z jakiego utworu pochodzą? A może znacie jeszcze jego autora? Czy ktoś czytał tę książkę w całości albo oglądał film?
Uczniowie podają odpowiedzi -- nauczyciel zapisuje na tablicy najważniejsze informacje.
Część właściwa
• Zapoznanie się z fragmentem pochodzącym książki A.A. Milne
Prezentacja fragmentu tekstu z płyty.
• Wybieranie informacji związanych z bohaterami i okolicznościami wydarzeń.
• Uczniowie pracują w parach wyszukując fr. dotyczących bohaterów i wydarzeń, - karty pracy polecenie1.
• Głośne odczytanie reguł gry ustanowionych przez bohaterów
Uczniowie starają się dokładnie opowiedzieć w jaki sposób grać , formułują zasady gry(burza mózgów) typu: aby zagrać w misie – patysie należy mieć patyk…, albo do gry w misie – patysie potrzebny jest patyk…itd., - polecenie 2 w kartach pracy ;
nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy tworząc wzorcową wersję reguł gry, zwrócenie uwagi uczniów na formę czasownika – polecenie 3 karty pracy , rozdanie przykładowych reguł gier
• Wymyślanie własnych gier- praca w grupach 3-4 osobowych –wybieranie do grup- za pomocą odliczania do 4. wybranie osoby lidera i sekretarza, który zapisuje pomysły.
Zwrócenie uwagi na formy zapisu- punkty, formy czasowników,
• Prezentacja dokonań grup- forma dramy,
Podsumowanie lekcji:
Metoda niedokończonego zdania lub runda bez przymusu
Nauczyciel zapisuje na tablicy zdanie-
O czym mówiliśmy na dzisiejszej lekcji?..................................
Czego nauczyliśmy się dzisiaj?................................................
Zadanie domowe
Sformułuj zasady dobrej- udanej zabawy. Co należy zrobić aby wszyscy świetnie się bawili?.
Scenariusz opracowały:
Marta Berger, Romana Sworacka, Małgorzata Zborowska –Łakoma
Karta pracy nr1.
A.A Milne – Misie- ...