Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Czy jesteś osobą przedsiębiorczą?
Przedsiębiorczość to cecha charakteru lub zespół cech i zachowań właściwych przede wszystkim dla przedsiębiorców. Twórcą tego pojęcia jest mgr inż. Michał Młodawski. W teorii ekonomii przedsiębiorczość definiowana jest jako swoista forma pracy lub jako czwarty (obok pracy, ziemi i kapitału) czynnik produkcji. O przedsiębiorczości można mówić w dwóch wymiarach:
1. proces: (akt tworzenia i budowanie czegoś nowego, nowego przedsiębiorstwa). Przedsiębiorczość to zorganizowany proces działań ukierunkowany w danych warunkach na wykorzystanie nowatorskiego pomysłu w celu generowania korzyści na rynku. W procesie budowania podkreśla się:
o umiejętność wykorzystania pomysłów, okazji
o ryzyko (niepewność)
1. zespół cech: opisujących szczególny sposób postępowania człowieka. Przedsiębiorczość wyróżnia się:
o dynamizmem, aktywnością
o skłonnością do podejmowania ryzyka
o umiejętnością przystosowywania się do zmieniających się warunków
o postrzeganiem szans i ich wykorzystywaniem
o innowacyjnością.
Przedsiębiorczym człowiekiem jest ta osoba, która osiąga na rynku sukces. Cechy człowieka sukcesu to:
- pewien stopień determinacji, który umożliwia podejmowanie i trzymanie się podjętych decyzji,
- chęć do pracy, nieco cięższej i trochę dłuższej,
- pewien stopień pewności siebie pozwala na zatrudnienie ekspertów z zewnątrz bez odczuwania zagrożenia dla własnej pozycji,
- chęć podejmowania racjonalnego ryzyka,
- elastyczność,
- twórczość przedsiębiorcza, która jest związana z wyczuwanie potrzeb rynku,
- stawianie sobie celów jest dla ludzi sukcesu rodzajem nawyku,
- fachowe rozwiązywanie zadań,
- pragnienie osiągania zysków
- entuzjazm.
Drugą niezbędną cechą składową przedsiębiorczości jest dynamizm działaniowy. Ludzie dzielą się, co łatwo zauważyć, na osoby aktywne, inicjatywne, poszukujące nowych rozwiązań w sposobach uprawiania czegoś, wykonywania lub posługiwania się czymś. Jednakże obok osób o takiej cesze - zauważamy ludzi biernych, obawiających się ryzyka płynącego z inicjatywy w dążeniu do zmian w poszukiwaniu bardziej optymalnych rozwiązań. Ludzie bierni mogą być dobrymi wykonawcami poleceń innych osób, jeśli osoby te wezmą ryzyko powodzenia danego przedsięwzięcia na własny rachunek. Osoby zaliczane do biernych pragną wysoce ustabilizowanego trybu życia, określonego schematu powtarzających się zachowań. Boją się nowości, a w warunkach niepewności co do przyszłości - popadają w popłoch. W skrajnych przypadkach osoby bierne nie mogą być wykonawcami prac i działań, które wciągają ich do współudziału nawet w niewielkim ryzyku.
Trzecią cechą, która wyróżnia przedsiębiorcę i jest związana z zachowaniem przedsiębiorczym jest zrównoważenie intelektualne i emocjonalne. Cecha ta niejako wyważa bogactwo skojarzeń myślowych, z których wyłaniają się pomysły do działań. Otóż istnieją osoby, które charakteryzuje tzw. gonitwa myśli. Polega ona na tym, że osoba taka wprawdzie posiada mnóstwo pomysłów opartych na oryginalnych skojarzeniach, jednakże żadnego z nich nie potrafi opracować bardziej dokładnie. Nawet wartościowe pomysłu porzuca w fazie wstępnego ...