Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
WSPÓŁDZIAŁANIE NAUCZYCIELI RODZICÓW I UCZNIÓW W PROCESIE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYM KLAS POCZĄTKOWYCH
1. Ustalenia terminologiczne.
Cykl nauczania początkowego stanowi okres, od którego zależy dalszy ciąg kariery szkolnej i życiowej każdego dziecka. Nauczyciele i rodzice odpowiedzialni za ten proces winni współdziałać ze sobą, oraz z uczniami.
Co to znaczy współdziałać ?
Analizę tego pojęcia, którego używamy w mowie potocznej, w literaturze pięknej oraz naukowej rozpocznę od przedstawienia kilku stanowisk.
Psycholodzy rozpatrują współdziałanie jako przejaw aktywności człowieka: „w postawie współdziałania wyraża się ich zdaniem - stała gotowość rodziców do uczestnictwa w życiu dziecka, do udziału w jego zajęciach, bądź z ich inicjatywy, bądź też gdy dziecko tego oczekuje lub na jego życzenie” .
Operują więc tym pojęciem, ale go nie definiują. Termin - współdziałanie jest wyjaśniany przez pedagogów, którzy w znacznej mierze posiłkują się definicjami socjologicznymi.
Cechą charakterystyczną terminu współdziałanie w ujęciu socjologicznym jest to, iż termin ten analizowany jest w kontekście zjawisk społecznych: współdziałanie to „stosunek społeczny polegający na wspólnym działaniu i pomocy wzajemnej w osiągnięciu danego celu” .
W „Słowniku wiedzy obywatelskiej” czytamy: „współpraca - kooperacja, wspólna i planowana działalność ludzi lub zespołów ludzkich w celu wykonywania określonego zadania” .
Niektóre źródła wskazują na możliwość zamiennego stosowania pojęć: współdziałanie, współpraca. „Słownik wyrazów bliskoznacznych” wyjaśnia: „Współdziałanie: z kim. Współdziałanie w jakiejś akcji. Współpracować: z kimś. Działać wspólnie z kimś.” Natomiast „współpraca to: harmonijne, serdeczne, zgodne, lojalne, jawne współdziałanie” . W. Okoń natomiast podaje znaczenie terminu współpraca jako „współdziałanie ze sobą jednostki lub grup ludzi, wykonujących swoje cząstkowe zadania aby osiągnąć wspólny cel”
Pojęcia te: współdziałanie, współpraca są więc wyrazami bliskoznacznymi.
Analizując dalej pojęcie - współdziałanie - przedstawię trzy grupy definicji. Najbardziej ogólne i zwięzłe definicje zawierają słowniki i encyklopedie.
W „Małym słowniku języka polskiego” czytamy: „współdziałać - działać, funkcjonować wspólnie z kim (a czym), pomagać komuś w jakiejś działalności” .
Podobnie rzecz ujmuje „Słownik języka polskiego”: „współdziałać - działać, pracować wspólnie z kimś, pomagać komuś w jakiejś działalności; wywierać wpływ na coś, przyczyniać się do czegoś” .
Natomiast „Słownik poprawnej polszczyzny” wyjaśnia: „współpraca - z kim, z czym, między kim, czym; ścisła współpraca rodziców ze szkołą w wychowywaniu dzieci”
Definicje, które tu zebrałam ujmują pojęcie - współdziałanie - podobnie. Można by więc powiedzieć, że współdziałanie to wspólne działanie nastawione na wspólny cel.
Szerzej, pełniej to pojęcie definiują socjolodzy. W ich ujęciu termin współdziałanie postrzegany jest jako szczególnego rodzaju zjawisko społeczne.
Jan Szczepański uważa, że „współpraca jest działaniem zharmonizowanym, w którym poszczególne jednostki, czy grupy wykonują zadania częściowe w osiąganiu jednego wspólnego celu” . Sądzi, że: „sensem współpracy jest obustronna korzyść ...