Dodaj publikację
Autor
Renata Łozińska
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
381

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z edukacji matematycznej przeprowadzony w grupie dzieci czteroletnich. Cel ogólny - skupienie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich.
 Pobierz (doc, 35,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ PRZEPROWADZONY W GRUPIE DZIECI CZTEROLETNICH.

Temat: „Słucham, patrzę uważnie i układam rytmy” – zajęcia z wykorzystaniem metody
E. Gruszczyk – Kolczyńskiej.
Prowadząca: mgr Renata Łoziński
Data: 23 marca 2007 roku
Cel ogólny:
• skupienie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich
Cele szczegółowe:
• dziecko potrafi wychwycić i kontynuować powtarzający się rytm,
• dziecko potrafi kodować regularność rytmiczną w układance -potrafi ułożyć szlaczek
Metoda: „Dziecięcej matematyki wg prof. E.Gruszczyk Kolczyńskiej”
Formy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
- komplet sylwet zwierząt z wiejskiego podwórka dla każdego dziecka.
Przebieg zajęcia
1.Powitanie dzieci zabawą: „Uśmiech”.
– dzieci stoją obok siebie w kole mówiąc:
„Ten ciepły uśmiech do Ciebie ślę, jeśli mnie lubisz – prześlij go mnie”
i uśmiechają się do siebie.
2. „Słucham, patrzę uważnie i układam rytmy”.
Dzieci siedzą przed tablicą. Przed każdym dzieckiem znajduje się tacka, na której znajdują się sylwety zwierząt wycięte z papieru.
„Dzisiaj na zajęciu będziemy układać różne wzorki, które będą się powtarzać. Popatrzcie na tablicę układam na niej kaczki.”
Nauczycielka przyczepia na tablicy trzy kaczuszki i razem z dziećmi powtarza kaczka, kaczka..
Dzieci na tacce układają taki sam wzorek odczytując to, co ułożyły.
Następnie nauczycielka między kaczkami układa świnki,
Dzieci razem z nauczycielką powtarzają: kaczka, świnka, kaczka, świnka …
Dzieci na tackach układają taki sam wzorek.
Nauczycielka między kaczkami a świnkami układa koniki
Dzieci wraz z nauczycielką powtarzają kaczka, świnka, konik.
Dzieci układają taki sam rytm na swoich tackach.
Nauczycielka proponuje dzieciom, aby każde z nich spróbowało ułożyć swój powtarzający się wzorek.
3. Zabawa ruchowa:„Która grupa pierwsza?”.
Dzieci podzielone na grupy wg koloru szarf, dostają emblematy zwierzątek wiejskich (kaczki, świnki, konika) zawieszone na nitkach i zakładają je na szyję.
Nauczycielka pokazuje na kartce ułożony rytm np., świnka, kaczka, konik..
Zadaniem dzieci jest ustawienie się w rządku wg pokazanego wzoru i zawieszonych na szyi emblematów zwierząt. Wygrywa ta grupa, która pierwsza prawidłowo się ustawi. Grupa, która pierwsza wykona zadanie dostaje dwa punkty.
Zabawa powtórzona jest kilka razy. Za każdym razem zmienia się kolejność i układ zwierząt. Grupa, która wygrywa dostaje żółte słoneczka .
4. „Zwierzątkowo” - Praca indywidualna przy stolikach.
Dzieci siadają przy stolikach. Każde dziecko otrzymuje kartkę, na której są przyklejone ilustracje zwierząt wiejskich/każde dziecko przy stoliku ma zmienioną kolejność i układ zwierząt/. Dzieci układają zwierzęta wg podanego rytmu na kartce, a następnie przyklejają ten rytm.
5. „Na wesołej łące w Zwierzątkowie”- zabawa relaksacyjna.
Dzieci leżą na plecach przymkniętymi powiekami. Gra cicha spokojna, ale wesoła muzyka z ...