Dodaj publikację
Autor
Renata Łozińska
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
4,67
Pobrań
457

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć wychowania zdrowotnego przeprowadzonego w grupie dzieci czteroletnich. Cele: - Rozwijanie naturalnej ruchliwości dzieci. - Kształcenie wyobraźni, pomysłowości i inwencji twórczej. - Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej. - Wyrabianie wydolności i odporności organizmu. - Wdrażanie do aktywnego udziału w zajęciach.
 Pobierz (doc, 35,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI CZTEROLETNICH.

Temat: „Jak się bawią dzieci?”- zabawy z gazetami, z wykorzystaniem metody C.Orffa.
Temat kompleksowy:
Data: 10 stycznia 2007 roku
Prowadząca: mgr Renata Łozińska
Cele:
1. Rozwijanie naturalnej ruchliwości dzieci.
2. Kształcenie wyobraźni, pomysłowości i inwencji twórczej.
3. Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
4. Wyrabianie wydolności i odporności organizmu.
5. Wdrażanie do aktywnego udziału w zajęciach.
Metoda słowno – muzyczna C.Orffa
Pomoce dydaktyczne:
- gazety
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci „Iskierką przyjaźni”.
Gdy utworzone zostaje koło nauczycielka mówi:
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg
    Niech wróci do moich rąk.”
Nauczycielka mocniej ściska prawą rękę sąsiada, ten podaje uścisk dalej, aż wróci on ponownie do nauczycielki.
2. Powitanie wszystkich dzieci ilustrowanym ruchowo wierszykiem:
„Pragnę z Tobą się przywitać
cyku cyku cyk
podać rękę, przebić piątkę
cyku cyku cyk.”
3. „Dźwięczne gazety”.
Dzieci ustawione w kole, w środku leży sterta gazet. Zadaniem dzieci jest podchodzenie po kolei do środka i wydobycie z gazet jakiegoś dźwięku. Dźwięki, nie mogą się powtarzać. Może to być, np. darcie, składanie, zwijanie, podrzucanie, stukanie, potrząsanie gazetą. Każde z dzieci zabiera ze sobą jedną z gazet i siada na swoim miejscu.
4. ”Rytmiczne gazety”.
Każde z dzieci po kolei rytmicznie nadrywa brzegi swojej gazety (frędzle), bądź odrywa paski w rytmie wyliczanki np. siała baba mak (jeden pasek), nie wiedziała jak (drugi pasek) itp.
5. „Gazety – kałuże”.
Każde dziecko staje przed swoją gazetą leżącą na podłodze (kałużą). Następnie wszystkie dzieci w rytm muzyki biegają, maszerują, podskakują, skaczą przez kałuże, omijają je slalomem.
6. „Komórki do wynajęcia”.
Każde dziecko staje przed swoją gazetą leżącą na podłodze - gazety to „komórki do wynajęcia". Dzieci biegają, maszerują po sali w rytm bębenka; na ciszę (brak rytmu) – dzieci maja za zadanie stanąć na najbliżej położonej „komórce”. Tą samą zabawę powtarzamy w parach, za każdym razem składając gazetę na pół, aż do momentu, kiedy każde dziecko z pary stoi na jednej nodze w swojej „komórce”.
7. „Czytanie gazety”.
Każde dziecko chodzi po sali i udaje, że czyta rozłożoną przed sobą gazetę w rytm tamburyna uważając, aby się nie zderzyć z innymi dziećmi.
8. „Taniec z gazetami”.
Najpierw pojedynczo - taniec z gazetą na głowie, w obu rękach, na plecach, na jednej ręce itp. Tak samo w parach (jedna gazeta na parę). W tańcu trzymamy gazetę: czołami, plecami, kolanami itp.
9. „Gazetowe kulki”.
Zwijamy gazetę w kulę (oburącz lub raz prawą, raz lewą ręką). Swobodna zabawa kulami: kopanie, podrzucanie, chwytanie ...