Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
bursztyn, 2007-11-11, ocena:
wierszyki wykorzystam bo są zabawne i proste
Konspekt zajęć przeprowadzonych w grupach cztero- i pięciolatków
Temat: „WIECZÓR ANDRZEJKOWY”
CELE GŁÓWNE:
· stwarzanie okazji do poznawania zwyczajów i obrzędów staropolskich;
· kultywowanie tradycji ludowych;
· zachęcenie dzieci do aktywnego udziału w zabawach i wróżbach andrzejkowych;
· zintegrowanie dzieci z dwóch grup przedszkolnych;
CELE OPERACYJNE:
· dziecko aktywnie uczestniczy w organizowanych zabawach, wróżbach;
· nawiązuje kontakty z innymi dziećmi;
· interesuje się tradycjami i zwyczajami kultywowanymi w jego regionie;
Metody: pogadanka, elementy ćwiczeń P.Dennisona, W.Sherborne
Formy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
praca zbiorowa „Zwyczaje ludowe”,świeczniki i świece, obrazki przedstawiające różne zawody, dekoracyjna butelka, ozdobione kółko od sersa, gazety, bębenek, miska z wodą, groszówki, baloniki, gwiazdki z symbolami zawodów, stożkowe czapki dla każdego dziecka, kleje brokatowe, gotowe elementy do naklejania (misie, gwiazdki, kółka, trójkąty…)
Przebieg:
Na stołach zapalone świece.
Nauczycielki w strojach wróżek witają gości.
I.Zabawy integrujące grupę:
1. „Wszyscy pięknie się kłaniamy i do kręgu zapraszamy”.
2. „Wszyscy w kole już stoimy, każdy czyjąś rękę trzyma i dzień dobry już mówimy, tak zabawa się zaczyna”.
3. „Iskierka przyjaźni”.
Gdy utworzone zostaje koło nauczycielka mówi:
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg
Niech wróci do moich rąk.”
Nauczycielka mocniej ściska prawą rękę sąsiada, ten podaje uścisk dalej, aż wróci on ponownie do nauczycielki.
4. Powitanie wszystkich, którzy mają: „ciemne włosy, brązowe oczy, czerwona bluzkę, lubią lody…itp.”.
5. Aby czary się spełniły to rączkami poćwiczymy: „Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, brzuch wypięty. Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos.”
II. Legendy i tradycje Andrzejkowe – pogadanka.
Nauczycielka mówi wiersz D. Gellner pt. „Wieczór Andrzejkowy”
Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się, co krok,
Już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam –
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie - czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach:
Czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie
Czarne koła przy karecie.
Czarny paź przed bramą staje,
Czarną różę nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy ty?
Komu z nas się spełnią sny?
Po recytacji wiersza nauczycielka wyjaśnia wszystkim cel spotkania i opowiada legendy
o Andrzejkowych wróżbach:
Z dniem św. Andrzeja związane są przysłowia:
Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja.
Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Dzisiaj spróbujemy wrócić do tamtych tradycji i rozpoczynamy wieczór cudów.
III. Zabawy i wróżby:
1.„Wszystkim pięknie się kłaniamy i do kręgu zapraszamy”.
2. „Kim będę w ...