Dodaj publikację
Autor
Marta Jasińska
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstwiam scenariusz moich zajęć przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu. Życzę miłej lektury.
 Pobierz (doc, 30,0 KB)

Podgląd treści

Lekcja podstaw przedsiębiorczości w klasie III Liceum Profilowanego w dniu
26 września 2007r prowadzonych przez Martę Jasińska w Zespole Szkól Zawodowych
im. Staszica w Opolu.
Temat: Komunikacja interpersonalna. Doskonalenie umiejętności słuchania i rozmawiania

Cel ogólny:
- poznanie cech dobrego słuchacza i rozmówcy

Cele szczegółowe:
Uczeń powinien umieć:
- określić znaczenie słuchania w procesie komunikowania się ludzi
- wymienić cechy dobrego słuchacza
- stosować ćwiczenia, które trenują umiejętność słuchania
- wymienić cechy dobrego rozmówcy
- wymienić bariery w komunikacji interpersonalnej

Cele wychowawcze:
- wyrobienie nawyku dobrego słuchacza i rozmówcy
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie

Metody:
- pogadanka
- praca w grupach metoda kuli śniegowej

Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Podanie tematu i zapoznanie z celami.
3. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy i podaje zagadnienia do opracowania.
4. uczniowie w grupach opracowują cechy dobrego słuchacza i dobrego rozmówcy metodą kuli śniegowej.
5. Liderzy poszczególnych grup prezentują opracowane cechy słuchacza i rozmówcy
6. Praca w zespołach 2- osobowych- ćwiczenia dotyczące słuchania i rozmawiania

Ćwiczenie 1
Uczniowie siadają w parach twarzami do siebie. Jedna osoba przez 2 minuty opowiada o swoich wakacjach. Zadaniem słuchacza jest nieuważne słuchanie.

Ćwiczenie 2
Uczniowie w parach dyskutują na temat: "Czego najbardziej nie lubią w zachowaniu innych ludzi". Słuchacz koncentruje uwagę na przekazywanych treściach a po upływie 2 minut powtarzają te treści swoimi słowami. Osoba mówiąca stwierdza czy słuchacz dobrze zrozumiał i odtworzył.

Ćwiczenie 3
Uczniowie w parach prowadzą rozmowy w następujących sytuacjach:
- rozmowa koleżeńska,
- rozmowa oficjalna z lubianą osobą,
- rozmowa oficjalna z nielubianą osobą,
- rozmowa z szefem.

Uczniowie sporządzają listę zachowań pomagających i przeszkadzających w rozmawianiu w podanych sytuacjach.
7. Omówienie ćwiczeń z uwzględnieniem:
- nacisku na emocje nadawcy podczas mówienia do kogoś kto nie słucha,
- zachowań, które przeszkadzają i pomagają w byciu dobrym słuchaczem i rozmówcą,
8. Nauczyciel podsumowuje lekcje prezentując cechy słuchacza i rozmówcy.

Jesteś dobrym słuchaczem, kiedy:
-  Wyrażasz zainteresowanie poprzez utrzymywanie kontaktu wzrokowego
-  Siedzisz blisko, kiwasz głową
-  Zadajesz często pytania, kiedy niedokładnie rozumiesz
-  Pochylasz się w stronę osoby mówiącej
-  Uśmiechasz się zachęcająco (nigdy ironicznie)
-  Mimiką i postawą ciała potwierdzasz chęć kontaktu
-  Czasem parafrazujesz, czyli powtarzasz własnymi słowami to, co usłyszałeś w celu upewnienia się, że zrozumiałeś prawidłowo,
-  Jesteś akceptujący, nie oceniający, empatyczny (tzn. wczuwający się).

Jesteś dobrym rozmówcą, kiedy:
-  Pamiętasz, że rozmowa to proces dwustronny, rodzaj wymiany myśli, kiedy nie tylko potrafisz się wypowiadać, ale i słuchać
-  Kiedy wiesz zawsze dokładnie, co chcesz powiedzieć i jak to zrobić
-  Gdy rozumiesz reakcje partnera w rozmowie
-  Gdy potrafisz używać języka odpowiedniego dla audytorium oraz ...