Dodaj publikację
Autor
Zenona Szwałek, Justyna Ficek
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
315

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wycieczka szkolna jest swoistą formą zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Pełni ona wiele bardzo cennych funkcji. Przynosi jednak oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy jest dobrze przygotowana i przeprowadzona. Wychodząc naprzeciw nauczycielom szczególnie tym, którzy rozpoczynają dopiero swoją pracę.
 Pobierz (doc, 40,5 KB)

Podgląd treści


Wycieczka szkolna.
Informator dla nauczycieli.

Zenona Szwałek, Justyna Ficek
Gimnazjum nr7 w Rybniku
44-251 Rybnik, ul. Sztolniowa 29b

Streszczenie - Wycieczka szkolna jest swoistą formą zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Pełni ona wiele bardzo cennych funkcji. Przynosi jednak oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy jest dobrze przygotowana i przeprowadzona. Wychodząc naprzeciw nauczycielom szczególnie tym, którzy rozpoczynają dopiero swoją pracę przygotowałyśmy prezentację, która pomoże im w prawidłowym zorganizowaniu wycieczki szkolnej.

I. Wstęp

Wycieczka szkolna to celowe, planowe i odpowie-dnio kierowane wyjście lub wyjazd uczniów poza teren szkoły w celu szeroko rozumianego poznania środowiska z uwzględnieniem elementów poznawczych, kształcących i wychowawczych. Cennym walorem wycieczek szkolnych jest to, że uczniowie przebywają ze sobą w otwartej przestrzeni, są swobodni, radośni, a jednocześnie hartują swój organizm, przyzwyczajają się do wysiłku i wyrabiają wytrwałość. Największa jednak wartość wycieczki to wychowanie przez działanie. Nie słowo, ale bezpośrednie osobiste przeżycie wyzwala w uczniu inicjatywę i aktywność. Pokonywanie przeszkód, znoszenie niewygód uczy go zaradności i samodzielności, a wżyciu codziennym często rodzice za niego pokonują te przeszkody. Uczeń na wycieczce ma okazję bezpośrednio zetknąć się z osobliwościami przyrody, krajobrazu, poznać historię, życie innych ludzi, ukształtować swój pogląd na świat. Wycieczkę nie można traktować jako celu samego w sobie, ale jako swoistą formę organizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Wycieczka szkolna pełni różnorodne funkcje:
▪ ułatwia poznanie otaczającej rzeczywistości, umożliwiając jej obserwację i dostarczając materiału spostrzeżeniowego
▪ wpływa na rozwój mowy i myślenia
▪ rozwija sferę emocjonalną, budzi poczucie estetyki
▪ wpływa na kształtowanie postaw społecznych, umożliwia współprzeżywanie, wspólne radowanie się, uczy koleżeństwa, dyscypliny, solidarności
▪ budzi przywiązanie do ojczystych stron, kształtuje postawę patriotyzmu
▪ przyczynia się do kształtowania zaradności, wytrwałości, wytrzymałości, umiejętności współdziałania, przezwyciężania trudności, uczy zachowania w różnych sytuacjach
▪ zbliża szkołę do życia, pokazując ludzi, ich życie, pracę i wyniki tej pracy
▪ budzi różnorodne zainteresowania
▪ uczy metod poznawania rzeczywistości.
Powyższe funkcje są ze sobą powiązane integralnie i nie występują oddzielnie.
Wycieczka szkolna jest bardzo trudną formą organizacyjną dla nauczycieli, a szczególnie dla tych, którzy rozpoczynają swoją karierę.

II. Organizacja Wycieczki

Zadania dydaktyczne i wychowawcze spełnia jedynie taka wycieczka, która jest dobrze przygotowana przez nauczyciela. Przystępując do planowania wycieczki, nauczyciel musi brać pod uwagę wiek uczniów, ich wyrobienie turystyczne, poziom umysłowy, zainteresowania i potrzeby. Organizowanie wyprawy powinno odbywać się na zasadach samorządności zespołu, a więc z uwzględnieniem wspólnego planowania i współodpowiedzialności wszystkich za sprawny jej przebieg, atrakcyjność i dobrą atmosferę. Nad całością czuwa jednak nauczyciel. Chcąc pomóc szczególnie młodym nauczycielom przygotowałyśmy prezentację, która pomoże im w przygotowaniu wycieczki, a szczególnie jej formalnej strony.

Literatura ...