Dodaj publikację
Autor
Bernadetta Smerd
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
342

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji hospitacji diagnozującej w klasie I ZSZ dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.
 Pobierz (doc, 68,0 KB)

Podgląd treści


nauczyciel matematyki i informatyki

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA
w klasie I ZSZ Specjalnej

Temat: Działania na ułamkach dziesiętnych

Czas: jedna jednostka lekcyjna (45 min)

Cele operacyjne:

Uczeń:
- zna zasady dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych
- umie dodawać, odejmować mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne (pamięciowo i pisemnie)
- umie rozwiązywać zadania tekstowe z zastosowaniem w/w działań na ułamkach dziesiętnych
- zna kolejność wykonywania działań
- rozwija umiejętność efektywnego działania w zespole

Metody nauczania:
- problemowa, praktyczna

Formy pracy:
- praca w grupach
- praca indywidualna z uczniem

Środki dydaktyczne:
- zestaw z menu i zadanie 1 dla każdej z grup (zał. nr 1)
- kartki o formacie A4 z treścią zadanie nr 2 (zał. nr 2)
- kartki z treścią zadania nr 3 (zał. nr 3)
- krzyżówki (zał. nr 4)
- ankieta (zał. nr 5)

Uproszczony tok lekcji:

I. Część wstępna lekcji – organizacyjna (przywitanie klasy, sprawdzenie obecności i pracy domowej).
II. Podanie tematu i cele lekcji.
III. Część właściwa lekcji.

Lekcja ma formę konkursu. Dzieci pracują w grupach rozwiązując podane zadania. Pod koniec lekcji następuje podsumowanie pracy. Ja oceniam poprawność wykonania zadań, oraz szybkość. Wykonuję to według wcześniej ustalonej punktacji. Najlepszym stawiam oceny bardzo dobre za aktywność. Podkreślam zaangażowanie i wkład w zabawę pozostałych grup

1. Dzielimy zespół klasowy na grupy 3-4 osobowe.
2. Każda zespół wybiera lidera grupy.
3. Rozdajemy poszczególnym grupom jadłospis jadłodajni „Poziomka” wraz z treścią zadania 1 (zał. nr 1).
4. Uczniowie rozwiązują zadanie 1.
5. Liderzy grup odczytują rozwiązanie tego zadania.
6. Poszczególne grupy otrzymują zadanie 2 i rozwiązują je.
7. Lider każdego z zespołów przymocowuje kartkę do tablicy i przedstawia grupową propozycję pełnego zestawu obiadowego dla Kuby o wartości energetycznej nie przekraczającej 600 kcal oraz podaje jego cenę.
8. Każda z grup podsumowuje efekty swojej pracy, a nauczyciel ocenia je.
9. Uczniowie otrzymują zadanie 3 i rozwiązują je (zał. nr 3)
10. Grupa, która pierwsza rozwiązała działania, podaje rozwiązanie i hasło na tablicy.
11. Poszczególne grupy otrzymują krzyżówkę i rozwiązują ją (załącznik nr 4).
12. Zespół, który pierwszy rozwiązał krzyżówkę, przymocowuje kartkę do tablicy i przedstawia otrzymane hasło
13. Uczniowie otrzymują i wypełniają ankietę (załącznik nr 5).

IV. Utrwalenie wiadomości.
V. Zadanie pracy domowej.
Ułóż dwa zadania tekstowe, korzystając z cen znajdujących się na paragonach fiskalnych ze sklepów spożywczych.

Załącznik nr 1

Kuba w czasie obozu wędrownego odwiedził jadłodajnię „Poziomka”. W menu przeczytał:

|Dania |Wartość energ. |Cena [zł] |
| |[kcal] | |
|ZUPY: | | |
|- jarzynowa |89 |2,10 |
|- grochowa |172 |1,90 |
|- pomidorowa |124 |2,20 |
|- owocowa |85 |2 ...