Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka polskiego
w klasie I gimnazjum.
Temat lekcji: Prawdy w bajkach zaklęte – Ignacy Krasicki.
• Cele lekcji.
Cele ogólne długoterminowe:
- Zainteresowanie uczniów literaturą.
- Kształcenie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi.
Cele ogólne krótkoterminowe:
- Czytanie utworów I. Krasickiego ze zrozumieniem.
- Wyjaśnienie cech charakterystycznych bajki jako gatunku literackiego.
- Wskazanie na wady i przywary ludzi.
Cele szczegółowe operacyjne:
- Uczeń rozumie przeczytany tekst.
- Uczeń umie wyjaśnić terminy – bajka, alegoria.
- Uczeń umie wyszukać w tekście potrzebne informacje.
- Uczeń umie dostrzegać wady ludzi przedstawione w tekstach.
• Środki dydaktyczne.
- W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy pierwszej gimnazjum., WSiP, Warszawa 2007.
- I. Krasicki, Bajki, wstęp i opr. J. Sokolski, Ossolineum, Wrocław 1989.
• Metody i techniki kształcenia.
- Metoda heurystyczna.
- Metoda dyskusyjna.
- Praca z tekstem.
• Organizacyjne formy pracy.
- Praca zbiorowa.
• Opracowanie szczegółowe (tok lekcji).
(Przewidywany czas realizacji – 45 minut.)
Czynności organizacyjne.
Sprawdzenie pracy domowej.
Nauczyciel przeczyta bajkę „Do dzieci”.
Zapisanie tematu na tablicy.
Jaki środek stylistyczny widać już w pierwszym wersie?
Apostrofę.
Do kogo skierowany jest ten tekst?
Do dorosłych, którzy zachowują się jak dzieci.
Co to jest bajka?
Wierszowana alegoryczna opowieść o zwierzętach, ludziach, roślinach lub przedmiotach. Forma taka służy do wygłoszenia określonej nauki moralnej o charakterze ogólnym i powszechnym.
Wykształciły się dwa rodzaje bajek:
- b. narracyjna – stanowiąca zwięzłą nowelę o nieskomplikowanej akcji i z małą liczbą postaci.
- b. epigramatyczna – przeważnie cztero wersowa, rysująca pewną elementarną sytuację, a na jej tle kontrast postaw.
Co to jest alegoria?
Motyw zawarty w dziele literackim przedstawiający w sposób obrazowy pewne abstrakcyjne pojęcia lub idee. Motyw taki obok znaczenia dosłownego, kryje znaczenie ukryte, wymagające rozszyfrowania – znaczenie alegoryczne.
Alegoryzm to jedna z zasadniczych tendencji literatury i sztuki baroku.
Dobrym źródłem alegorii jest Pismo Święte, np. Przypowieść o siewcy.
Bajki często zbudowane są na zasadzie kontrastu, jaskrawego przeciwstawienia.
Jacy bohaterowie występują w bajce „Wół minister”?
Wół, małpa, lis, lew.
Proszę wytłumaczyć znaczenie alegoryczne bajki. (Kto kryje się pod tymi postaciami?)
Proszę sporządzić tabelę:
Minister Jak rządził? Reakcja ludzi
.............. .................... ......................
Jakie typy polityków przedstawiają zwierzęta?
Czy lew był dobrym władcą?
Jakie przysłowie mogłoby zilustrować sytuację z bajki?
Sformułuj w dwóch zdaniach naukę, która wypływa z bajek „Szczur i kot” oraz „Żółw i mysz”.
Jakie ludzkie cechy piętnuje Krasicki w tych bajkach?
Na podstawie trzech utworów Krasickiego przygotuj mały słowniczek zwierzęcych bohaterów. Przy każdym bohaterze napisz, jakie ludzkie cechy symbolizuje.
Nauczyciel przeczyta następujące bajki:
- „Doktor” – s. 25.
- „Ptaszki w klatce” – s. 27.
- „Człowiek i wilk” – s. 44.
- „Kruk ...