Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
tpuchacz, 2009-09-26
Niby znane, a ciekawie zestawione. OK.
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
TEMAT: Przez ruch do zdrowia, przez papierosy do choroby. Ćwiczenia kształtujące z zastosowaniem nietypowych przyborów.
KLASA: VI
CZAS: 45 min
MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala zastępcza
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 10 osób
POMOCE DYDAKTYCZNE: 2 skakanki, 2 arkusze papieru z narysowaną z obu stron sylwetką człowieka, mazaki czerwone i zielone (po 2), 2 piłeczki do tenisa stołowego, kilka balonów,2 ławeczki gimnastyczne, zestaw do pokazu, gazety, reklamy papierosów, instrukcja dla ucznia.
CELE LEKCJI:
• kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej (U)
• ocena własnej wytrzymałości i zwinności w grach i zabawach (U)
• wpływ dymu tytoniowego na organizm człowieka (W)
• propagowanie zdrowego stylu życia (WW)
• kształtowanie postaw asertywnych (WW)
• wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie
FAZA WPROWADZAJĄCA
I. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
* Zbiórka, powitanie grupy okrzykiem: ,,Ruch to ……..!” (uczniowie: zdrowie),
sprawdzenie listy obecności i gotowości do rozpoczęcia zajęć.
UWAGA: Tutaj dużą uwagę poświęcamy sprawdzeniu obuwia i stroju sportowego,
a także przestrzegamy, aby dziewczęta miały związane włosy, nie posiadały na sobie żadnej biżuterii.
* Aktywizacja grupy, informacje wstępne:
- podanie tematu oraz założonego celu zajęć,
- uczniowie otrzymują informację zawarta na karteczkach oraz czerwone mazaki.
Mają odpowiedzieć na pytanie:
Jaki jest twój teraz nastój? i wykonać polecenie według instrukcji – nanieść kropkę na plakat ,,Barometr nastroju” (zał. 1)
- krótki wywiad o szkodliwości palenia papierosów poparty doświadczeniem (zał.2).
Uczniowie obserwują doświadczenie wykonane przez nauczyciela po czym odpowiadają
na pytania: Jaka będzie reakcja organizmu gdy zamiast tlenu komórki ciała otrzymują dym
z papierosa ? Czy t jest korzystne dla organizmu?
Nauczyciel podkreśla związek palenia papierosów z obniżeniem wszystkich cech motorycznych.
- Zabawa ożywiająca ,,Berek”
FAZA REALIZACYJNA
Dzielimy klasę na dwa zespoły, które u stawiają się w rzędzie na linii startu wyznaczonej przez nauczyciela.
Informujemy uczniów w każdej konkurencji można zdobyć punkty: 2 punkty za wygraną,
1 punkt dla drużyny, która uzyskała gorszy wynik.
* Wyścig rzędów:
- z wyznaczonej dla obu drużyn linii startu zawodnicy z pozycji na czworakach dmuchając, przetaczają po parkiecie piłeczkę do tenisa stołowego do wyznaczonego miejsca
i z powrotem. Gdy piłeczka przekroczy linie startu zadanie wykonuje następny zawodnik
z drużyny.
Wygrywa zespół, który jako pierwszy ukończy konkurencję.
- ustawienie tych samych rzędach- każdy zawodnik biegnie z przeskakiwaniem przez skakankę w przód do wyznaczonej linii i z powrotem.
Wygrywa zespól, który jako pierwszy ukończy konkurencję.
- każda z drużyn otrzymuje kolorowe gazety, z których na sygnał nauczyciela trzeba ugnieść jak największa liczb papierowych kul w określonym czasie (2 minuty).
Zadanie wykonuje cały zespół.
Wygrywają ci, którzy uzyskali większą ilość papierowych kul.
- na ...